Darbščios rankos ir kantrybė iš popieriaus kuria grožį

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2012-12-20
Peržiūrėta
2484
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Darbščios rankos ir kantrybė iš popieriaus kuria grožį

Drugeliai, katinėliai, viščiukai, velykiniai margučiai, net vaza. Ir visa tai – išlankstyta, lyg išmegzta iš popieriaus, sujungta iš daugybės mažų detalių. Visas šis darbščių rankų ir kantrybės sukurtas grožis buvo papuošęs lopšelį-darželį „Ąžuoliukas“, o kūrė jį daugiau nei metai čia besidarbuojantis Darius Abdimas.

Surengė parodą
„Ateikite, jūs būtinai turite tai pamatyti, kad ne mes vieni pasidžiaugtume“, – vieną dieną paskambinusi į redakciją pasakė „Ąžuoliuko“ direktorė Rūta Regina Lukaitienė.
Direktorė labai norėjo parodyti, kokius įstabius lankstinius iš popieriaus kuria nuo praėjusio rugsėjo čia kiemsargiu, ir, kaip paminėjo R. Lukaitienė, tiesiog nepamainomu žmogumi dirbantis D. Abdimas: „Atrasti žmogų, kuriam nereikia pirštu baksnoti, ką padaryti, kuris pats viską mato – reta dovana. Kaip kartais mūsų moterys sako, dar lapas nenukrito, o Darius jau toj vietoj yra“.
Ikimokyklinės įstaigos vadovę džiugina ne tik, kaip pati sako, nepaprastas D. Abdimo darbštumas, bet ir tai, kokius kūrinius jis išlanksto iš balto ar spalvoto popieriaus. Ir jos pačios darbo kabinetą puošia vaza, kuriai sukurti reikėjo apie 2 tūkst. 600 detalių – tikslaus skaičiaus nebeprisimena pats vazos autorius. O prieš pat žiemą, kai gamta jau netekusi savo spalvingojo rūbo ir vėlyvo rudens pilkumos dar nepridengė šventiškas baltas sniego patalas, R. Lukaitienė pasiūlė surengti improvizuotą spalvingų lankstinių parodą, suteikusią geros nuotaikos ir darželio kolektyvui, ir ugdytiniams. Kurie, beje, užsidegė noru pabandyti „prisijaukinti“ popierių patys ir bando tai padaryti kartu su D. Abdimu.

Lankstymas – kaip mezgimas
„Lankstiniais iš popieriaus susidomėjau prieš metus, prieš pat Kalėdas. Buvau matęs tokių darbų, paieškojau internete, ir radau, kaip juos lankstyti. Ten yra pateikiami tiek pačių lankstinių paveiksliukai, tiek dirbinių schemos. Iš pradžių jomis vadovavausi, paskui pradėjau improvizuoti pats“, – labai gražia, tiesiog ausį glostančia lietuvių literatūrine kalba prašneko D. Abdimas. Kalba tiek švari, kad net kilo įtarimas, jog pašnekovas ne iš Žemaitijos kilęs. Pasirodo, tikras palangiškis – ir tėvų, ir senelių šaknys čia. O kalba ir intonacija, pasak paties D. Abdimo, greičiausiai liko po aštuoniolikos metų tarnystės Palangos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje.
„Pirmasis darbelis buvo gulbė, kuriam sukurti prireikė 500 detalių. Beje, labiausiai kantrybės reikalauja būtent detalių išlankstymas. Paskui jau – arba mėgini jas sudėlioti pagal patiektą schemą, arba improvizuoji. Būna, nesiseka, pastumi darbą į šalį, bet po kurio laiko vėl grįžti. Sunkiausia, kol perpranti struktūrą, paskui jau lengviau“, – pasakoja D. Abdimas.
Paklaustas, kurie darbai lengviau susidėlioja – plokšti ar tūriniai, pašnekovas sakė, jog sudėtingumas ne vien nuo to priklauso. Lengviau esą kurti vienspalvius lankstinius, sunkiau gi ir atidumo daugiau reikia kai įvedi spalvas, dėlioji raštą. „Čia kaip mezgime – praleisi kokią akį, ir visas darbas išyra“, – palygino pašnekovas.
O kiek laiko užima vieno darbo „išmezgimas“? „Daugiausiai laiko atima detalių išlankstymas. O „sukaišioti“ jas trunka porą trejetą valandų“, – sako D. Abdimas, pridūręs, jog lankstymas jam – ir hobis, ir puikus atsipalaidavimo būdas.

Mažiesiems įdomu
Pasiteiravus, kaip sekasi lankstymo meno mokyti mažuosius, pašnekovas nusišypso: „Iš pradžių, kai pamatė lankstinius, buvo daug užsimaniusių pabandyti. Tačiau čia juk reikia labai daug kantrybės, kol „pasigamini“ detalių, kol iš jų ką nors nulipdai. O kantrybės, ypač mažesniems, kartais pritrūksta. Tačiau yra keletas vaikų, kurie tikrai užsidegę“.
Kada bus galima surengti mažųjų kūrinėlių parodą D. Abdimas negali pasakyti: Kalėdoms – vargu, o, va, Velykoms labai gali būti. „Viskas nuo vaikų, nuo jų noro ir kantrybės priklauso“, – priduria ir pripažįsta, kad mokyti vaikus esą smagu ir įdomu. „Nežinau, kaip jiems, o aš su jais jaučiuosi atjaunėjęs“, – šypsosi grožį iš popieriaus kuriantis ir vaikus to mokantis D. Abdimas.

Jūsų komentaras:

palangiske 2012-12-21 14:44 (IP: 78.61.104.50)
labai maloniai nustebino , kad tam gabios vyriskos rankos . Gal butu galima suorganizuoti darbu paroda bibliotekoje , kad galetu ir kiti miestelenai pasidziaugti !!!

Taip pat skaitykite

Palangos viešosios bibliotekos renginių salėje spalio 3d. (ketvirtadienį) 17 val. vyks ukrainietės memininkės Natalijos Didenko karpinių iš popieriaus edukacija „Palangos istorijos“.


Palangos viešosios bibliotekos renginių salėje rugsėjį vyks karpinių iš popieriaus edukacijos „Palangos istorijos“. Kūrybingai paminėti Palangos 200 metų jubiliejų ir iškarpyti palangos istorijas kviečia ukrainietė menininkė Natalija Didenko.


Artėjant šv. Velykoms, Palangos J. Basanavičiaus gatvė tradiciškai pasidabino įspūdingais, dviejų metrų aukščio margučiais.


Šiandien pristatome tuos Gimnazijos žmones, kurie daugiau ar mažiau padėjo kurti šventinę nuotaiką, laukiant šimtmečio koncerto ir jo metu. 


Palangoje per kiekvienas Velykas J.Basanavičiaus gatvėje išsirikiuoja įspūdingo dydžio velykiniai margučiai. Šiemet palangiškius ir miesto svečius kviečiame apsiauti patogius batus ir atrasti šventinius šimtmečio margučius įvairiose Palangos vietose.


Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejus pasiilgusius bendravimo kviečia pasinerti į popieriaus magiją ir kartu su tautodailininke liaudies meistre Odeta Tumėnaite-Bražėniene pasidaryti kalėdinių puošmenų. Advento laikotarpiu dažniausiai prisimenami karpiniai. Juose ryškūs etnokultūros motyvai, lietuvių liaudies ornamentika ir populiarusis gyvybės medžio siužetas, kuris...


Saulius Čepkauskas, transporto įmonės UAB „Vlasava“ direktorius, sakė: "Neslėpsiu, mums dabar – nelengvas metas. Gerokai sumažėjo keleivių, o mums, kaip vežėjui, reikalavimai keliami dideli."


Sveikatos banga pasiekė Palangos lopšelį-darželį „Pasaka“  1

Palangos lopšelio-darželio „Pasaka“ auklėtoja Vita BERNATAVIČIENĖ ir pavaduotoja ugdymui Irma KUOJIENĖ, 2013 05 06 | Rubrika: Jūros vaikai

Prieš 20 metų, 1993-aisiais, Lietuva buvo priimta į Europos sveikatą stiprinančių mokyklų tinklą. Šiandien šių mokyklų yra beveik visose savivaldybėse ir kasmet jų skaičius auga.


Drugeliai, katinėliai, viščiukai, velykiniai margučiai, net vaza. Ir visa tai – išlankstyta, lyg išmegzta iš popieriaus, sujungta iš daugybės mažų detalių. Visas šis darbščių rankų ir kantrybės sukurtas grožis buvo papuošęs lopšelį-darželį „Ąžuoliukas“, o kūrė jį daugiau nei metai čia besidarbuojantis Darius...


Palangos miesto savivaldybės administracijos sprendimu, nuo gruodžio 1-osios šešiose kurorto gatvėse turėjo būti įvestas vienos krypties eismas. Tačiau „Palangos tilto“ žurnalistai pirmąją žiemos dieną vaikštinėdami po miestą neaptiko nei vieno eismo ribojimą žyminčio ženklo. „Ženklus pastatysime tuomet, kai savivaldybė skirs tam lėšų ir miestą...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius