Darbdaviai samdo pagal įvarius kriterijus, bet kvalifikacija –svarbiausias jų

Agnė LEKAVIČIENĖ, 2012-01-23
Peržiūrėta
2120
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Darbdaviai samdo pagal įvarius kriterijus, bet kvalifikacija –svarbiausias jų

 

Darbdaviams tikru galvos skausmu tapo darbuotojų paieškos, kuomet „už durų laukia šimtai“ darbo ieškančių žmonių. Nedarbo banga suteikia darbdaviui galimybę rinktis tarp kvalifikuoto, darbo patirties turinčio bei ką tik mokslus baigusio, tačiau imlaus naujovėms darbuotojo. „Palangos tiltas“ klausė Palangos darbdavių, pagal kokius kriterijus šie renkasi darbuotojus? Ar kvalifikacija – visada svarbiausias dalykas? Temą paskatino skaitytojo skambutis.


 

Sulaukia skundų


 

„Palangos tiltas“ praėjusią savaitę gavo pranešimą dėl Šventosios pagrindinėje mokykloje vykusios dailės mokytojos atrankos.

Redakcijoje apsilankęs vyriškis piktinosi šios mokyklos direktore Valda Šarkiene: „Pagal kokius kriterijus į darbą ji priiminėja žmones? Nes šiuo atveju dailės mokytojos darbą gavo mažiausiai darbinės patirties bei mažiausią kvalifikaciją turinti mokytoja“.

Paklausta, ar tiesa, jog iš dešimties kandidačių į dailės mokytojos poziciją V. Šarkienė pasirinko pačią nekvalifikuočiausią, direktorė pyktelėjo: „Kodėl galvojate, jog išsirinkome pačią ne pačią kvalifikuočiausią? Mokyklos darbuotojus renkamės pagal ministro įsakymo reikalavimus. Pokalbio metu su būsima mokytoja aptarėme jos mokymo metodus, darbą ir ji kuo puikiausiai tiko“.


 

Svarbus ir darbo stažas


 

„Reikalingas medžio dizaino programos mokytojas, su aukštuoju universitetiniu išsilavinimu. Darbo patirtis: 2 metai“, „Ieškome siuvėjo – sukirpėjo programos mokytojo. Išsilavinimas: auštasis universitetinis. Darbo patirtis: 2 metai“. Šių darbuotojų ieško Vį „Palangos reabilitacijos ligoninė“.

„Mums svarbiausia žmogaus kvalifikacija. Žinoma, svarbi ir darbinė patirtis, motyvacija. Tačiau jeigu tenka rinktis iš dviejų, į tą pačią darbo vietą pretenduojančių asmenų, pirmenybę teikiam kvalifikuotam darbuotojui. Neatmetam ir jaunų specialistų, kuriuos mielai ir maloniai darbiname“, - laikraščiui sakė ligoninės atstovė Rūta Lukauskaitė.

Palangos lopšelis – darželis „Žilvinas“ skelbė, kad reikalinga darbui darželyje logopedė. Darželio direktorė Regina Lelienė ieškojo aukštąjį išsilavinimą turinčio, specialiosios pedagogikos ir logopedijos studijų programą baigusio žmogaus.

„Mums svarbiausia darbuotojų kvalifikacija, išsilavinimas. Į tai atsižvelgiam rinkdamiesi ir logopedą, ir darželio auklėtoją. Darbuotojus renkamės konkurso būdu. Šiuo atveju darželio auklėtinių kalbos bei pažinimo procesų lavinimo, kalbos korekcijos profesijos atstovės ieškojome laikinam darbui. Naujoji darbuotoja pakeitė motinystės atostogų išėjusią moterį“, - kalbėjo R. Lelienė.


 

Taisyklių nėra


 

Darbdaviui svarbiausia specialisto profesionalumas. Tačiau jeigu žmogus į darbo pokalbį ateina susivėlęs ar purvinais batais, jei prisistatydamas šneka pats netikėdamas savo žodžiais, jei elgiasi iššaukiamai, net pačios giliausios žinios nepadės jam rasti darbo, o ką jau kalbėti apie kilimą karjeros laiptais. Išmintingieji sako: pagal drabužį sutinkama, pagal protą išlydima. Tačiau UAB „Palangos Linas“ administracijos darbuotoja Odeta Luckuvienė laikraščiui sakė, kad priimant žmogų į darbą taisyklių dėl išvaizdos nėra.

Šiuo metu „Palangos Linas“ ieško vidurinį su profesine kvalifikacija išsilavinimą turinčio virėjo, padavėjo ir barmeno.

„Daug lemia žmogaus išsilavinimas, amžius, gebėjimai. Neretai įdarbiname ką tik kolegijas pabaigusius asmenis. Be abejonės, prikalsto ir nuo paties darbo pobūdžio. Viename darbe reikalinga patirtis, kitoje pozicijoje – užtenka imlumo. Tačiau pastebėjome, kad jaunimo ir žmogaus, turinčio šeimą požiūris į darbą yra skirtingas. Jaunas žmogus ne taip „įsikabina“ į savo darbo vietą, laisva ranka gali pakeisti vieną darbą kitu. O subrendęs, šeimą turintis žmogus – laikosi savo kėdės, kadangi yra atsakingas prieš šeimą ir t.t.“, - kalbėjo O. Luckuvienė.


 

Ir vieni, ir kiti ieško, bet neranda


 

Ne paslaptis, kad dažnai darbdaviai ieško visapusiško profesionalo, išsilavinusio, jauno ir dar su patirtimi. Po tokių reikalavimų sąrašo, visai nenuostabu, kad tinkamo darbuotojo taip ir nepavyksta rasti.

UAB „Noda“ gamina ir specializuojasi galanterijos gaminių gamyboje: gamina vyriškus ir moteriškus portfelius iš natūralios ir dirbtinės odos, vyriškas rankines dokumentams iš natūralios odos, aplankus dokumentams iš natūralios ir dirbtinės odos. Medžiotojams ir žvejams iš natūralios odos su natūraliu kailiu kumštines pirštines, dėklus šoviniams ir peiliams. Šiuo metu įmonė ieško pagrindinio su profesine kvalifikacija išsivalinimą turinčio siuvėjo.

„Mums svarbu, kad darbuotojai savo darbą atliktų kruopščiai, kokybiškai, kadangi savo gaminius eksportuojame. Rikdamiesi darbuotoją atsižvelgiame ar jis turi patirties, ar yra baigęs šiuos mokslus. Dėl siuvėjų stokos į darbą priimame ir žmones be patirties. 1 – 2 mėnesiai ir darbuotojas išmoksta, tačiau tai sudėtingas darbas“, - „Palangos tiltui“ kalbėjo UAB „Noda“ vadybininkas – administratorius Kęstutis Paulauskis.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Demografinė situacija verčia keisti požiūrį į vyraujančią situaciją darbo rinkoje penkiasdešimtmečių ir šešiasdešimtmečių atžvilgiu.


Nuo šių metų gegužės 1-osios pacientų, kuriems reikia endoprotezuoti sąnarius, laukia keli svarbūs pokyčiai. Naikinama nuostata, kad vyresni nei 65 metų žmonės negali būti įtraukiami į eilę gauti mechaninio tvirtinimo klubo sąnario endoprotezų.


Klientų intensyvesnis profiliavimas įgauna kitokią aptarnavimo kryptį. Tam turėjo įtakos nuo liepos 1 d.  priimtos Užimtumo įstatymo nuostatos, susijusios su darbo ieškančių asmenų statuso nustatymu pagal pasirengimą darbo rinkai. 


Vasarą dalis „Lidl“ parduotuvių darbuotojų Lietuvoje galėjo pasinaudoti patrauklia galimybe vasarą derinti darbą ir poilsį viename populiariausių šalies kurortų – Palangoje.


Nors jėgų dar tiek, kad, regis, gali kalnus versti, žinomi Palangos įmonių vadovai vienas po kito pareiškė besirenką poilsį. „Žinote, viskas sparčiai keičiasi: visuomenė, šeima, metodikos – nenorėjau būti „amžina“ direktore. Veiklos turiu labai daug, tačiau negaliu sakyti, kad palikusi mėgstamą darbą, esu euforijoje“, – „Palangos...


Klaipėdos teritorinė darbo birža įgyvendina ESF projektą „Vyresnio amžiaus bedarbių rėmimas“, skirtą padėti 55 metų ir vyresniems darbo ieškantiems asmenims kelti kvalifikaciją, įgyti naujų profesinių gebėjimų ar patobulinti jau turimus.


Nuo 2014 metų sausio 2 dienos Lietuvos darbo biržos įgyvendinamame ESF projekte „Išlik darbo rinkoje“ dalyvavo 118 asmenų, registruotų Klaipėdos teritorinės darbo biržos Palangos skyriuje.


Vakar popietę Klaipėdos teritorinės darbo biržos Palangos skyriuje buvo atidarytas papildomas Jaunimo darbo centras (JDC), aptarnausiantis darbo ieškančius ir profesinę karjerą planuojančius jaunus asmenis iki 29 metų amžiaus bei darbdavius, siekiančius įdarbinti jaunimą. Į naujomis spalvomis suspindusią Palangos darbo biržos pirmojo aukšto erdvę, kur įsikūrė JDC...


Redakcijos komentare apie vicemerą S. Simę praėjusiųjų metų pabaigoje, be kita ko, rašėme: „Lipdamas savivaldybės laiptais, šnopuoja kaip šernas, pavalgęs pietus „Pas Feliksą“, gadina orą kaip šeškas, bet... apskritai – visai neblogas žmogus, nors tinkamas tik bokso kriaušei daužyti. Spėkite kas toks? Ogi Palangos vicemeras...


Darbdaviams tikru galvos skausmu tapo darbuotojų paieškos, kuomet „už durų laukia šimtai“ darbo ieškančių žmonių. Nedarbo banga suteikia darbdaviui galimybę rinktis tarp kvalifikuoto, darbo patirties turinčio bei ką tik mokslus baigusio, tačiau imlaus naujovėms darbuotojo. „Palangos tiltas“ klausė Palangos darbdavių, pagal kokius kriterijus...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius