Atostogos vaikų vasaros stovykloje: (ne)prieinamas malonumas?

Eglė PALUBINSKAITĖ, 2016-06-02
Peržiūrėta
2506
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Atostogos vaikų vasaros stovykloje: (ne)prieinamas malonumas?

Šią savaitę darželiai ir pradinės mokyklos jau skelbia ilgai lauktų atostogų pradžią. Tačiau ne visi vaikai turi senelius, pas kuriuos gali praleisti nerūpestingas atostogas, o didžioji dalis tėvelių taip pat neturi galimybės būti su vaiku namie, tad kyla klausimas – kur dėti vaiką vasaros metu, jei jis dar per mažas būti vienas namie? Viena iš išeičių – vaikų vasaros stovyklos.

Dienos stovykla už 19 eurų
Visoje Lietuvoje vasarą gausu vaikų vasaros stovyklų, tačiau konkrečiai pajūryje pasirinkimas kiek menkesnis. Rodos, infrastruktūra tam ideali – jūra, smėlis, pušynai ir natūrali gamta, tačiau vaikų užimtumu per vasarą rūpinasi vos kelios stovyklos. Štai viena iš vasaros stovyklų Šventojoje organizuoja 6 ar 13 dienų užsiėmimus vaikams nuo 7 iki 14 metų. Stovyklos savo veiklą vykdys nuo birželio 26 iki liepos 31 dienos. Kainos svyruoja nuo stovyklos trukmės. Už 6 dienų pramogas ir užimtumą – 150 eurų, 8 dienos – 195 eurai, 13 dienų – 300 eurų. Tiesa, galima rinktis ir dienos stovyklą už 19 eurų. „Žaros“ poilsio komplekse Šventojoje, visai šalia jūros, vaikai apgyvendinami kambariuose po tris ar keturis, o visus prižiūri tik profesionalūs stovyklų vadovai. Teiravomės organizatorių, ar paklausios stovyklos, o gal tėveliai jau linkę vis labiau taupyti?
Vienos iš stovyklų Šventojoje organizatorius Audrius Mickevičius teigia, kad palyginti su ankstesnių metų registracija, kardinaliai niekas nesikeitė: „Sulaukiame tiek pat norinčiųjų pas mus stovyklauti kaip ir kasmet, tik šiemet gal pati registracija prasidėjo kiek anksčiau. Pavasaris šiltas, tad klausiama, gal ir stovyklos prasidės anksčiau“. Dažniausias stovyklaujančiųjų amžius, pasak vyriškio, mokyklinis: dažniausiai registruojasi vaikai iki 10 metų, o priimami iki 14.
Vaikų stovyklomis užsiimanti įmonė „Varlinukas“ siūlo Šventojoje ir dienos stovyklą, kurios metu vyksta užsiėmimai ne tik lietuvių, bet ir rusų kalbomis. „Ne visi pirmą kartą stovyklaujantys ryžtasi pasilikti savaitei ar ilgiau, tad puiki alternatyva – dienos stovykla, – pasakojo A. Mickevičius. – Čia vyksta įvairūs užsiėmimai: kvadrato varžybos, maudynės, krepšinio ir futbolo rungtynės, lobių paieškos, vandens mūšiai, vandens estafetės ir daugybė kitokių pramogų“. Dienos stovyklos metu vaikai maitinami du kartus per dieną, o stovyklaujantys dažniau – keturis.

Kainos išliko tos pačios
Visomis pusėmis netyla kalbos, kad kainos, įvedus eurą, darosi nebepakeliamos. Stovyklų organizatoriai tikina, kad kainos išliko tokios pat: „Stovyklų išlaikymas kainuoja labai daug. Vaikų maitinimas, pramogų inventorius, stovyklų vadovų išlaikymas ir daugybė kitokių išlaidų. Tačiau stengėmės visas kainas išlaikyti pačias geriausias, ir, manau, kad mums pavyko“.
Kaip pasakojo A. Mickevičius, labai daug ir noriai padeda pedagogiką studijuojantys studentai, bet didžioji dalis stovyklų vadovų – profesionalūs pedagogai“. Vis dėlto neužtenka manyti, kad vaiką stovykloje gali prižiūrėti bet kas: tam reikalingi profesionalai, nes vaikai – išskirtinės asmenybės. O tėveliai kasmet vis išrankesni ir jiems labai svarbu, kas užsiims su jo atžala. „Tikrai klausinėja labai daug, reikalauja kuo išsamesnės informacijos. Ypač, jei vaiką palieka stovykloje pirmą kartą. Antrąkart klausimai jau tik praktinio pobūdžio, o kiti ir pažįstamiems tėveliams papasakoja, rekomenduoja, tad klausimų kyla mažiau“, – pasakojo pašnekovas.

Stovyklų pajūrio regione pakanka
A. Mickevičius mano, kad vasarą pajūryje vaikų užimtumas tikrai didelis ir neteisinga nuomonė tų, kurie kalba, kad pas mus niekas nevyksta: „Yra konkrečios įmonės, kurios užsiima vaikų stovyklomis, bet yra daug veiklos, kurios mes net nežinome. Stovyklas ir išvykas organizuoja meno, sporto mokyklos: užimtumo tikrai pakanka, tik reikia domėtis, kas kur vyksta ir spėti dalyvauti. Žinoma, tam reikia ir papildomų lėšų“. Štai, šis pastarasis faktorius dažnai ir lemia, kad vaikas sėdi namie, nes ne visi turi galimybę atžalas leisti į stovyklas kelis kartus per vasarą, o jei dar šeimoje vaikų daugiau nei du ar trys.
„Varlinuko“ organizuojamų stovyklų programa išties turtinga – nuo maudynių ir vandens žaidimų ar lobio paieškų bei žygių iki loginio mąstymo viktorinų ar diskotekų, tačiau beveik visa veikla orientuota į lauko erdves. „Organizuojame stovyklas jau įpusėjus vasarai, tad visada tikimės kuo geresnio oro. Žinoma, pasitaiko ir viena kita lietinga diena, tačiau esame numatę užsiėmimus patalpose. Tam turime stalo žaidimų, įvairių bendravimą lavinančių žaidimų, tad veiklos tikrai užtenka ir vaikus pavyksta įtraukti“, – pasakojo A. Mickevičius. Pasak vyriškio, dar nėra buvę, kad vaikui užsiėmimai nepatiktų ir jis pasiprašytų tėvelių parvežamas namo.

Galimybė lengvatiniams kelialapiams
Nuo 1994 metų Monciškių pajūryje vaikus kviečia stovykla „Raganė“. Administratorė Laimutė Baužienė pastebi, kad naujoji valiuta nežymiai, bet koregavo atvykstančiųjų vaikų skaičių. „Jei tik turi galimybę, tėvai labiau linkę vaikus vežti atostogauti į kaimą, palieka seneliams, o dar mažesnius veda į vasarą veikiančius darželius“, – teigia moteris. Vis dėl to, pasak Laimutės, pagrindinis dalykas, į ką atkreipiamas dėmesys, yra kaina ir kas už ją bus gaunama: „Labai smulkiai tėvai klausinėja, kokia bus tiksli dienos programa, kiek kartų ir koks maitinimas, saugumo užtikrinimas. Ir visai suprantama, kad žmogus nori žinoti, už ką jis moka pinigus“. „Raganėje“ jau šiuo metu nuo liepos 7 iki rugpjūčio 9 vykstančiose stovyklose laisvų vietų nebėra: „Nežinau, kas tai lėmė, bet šiais metais pajutome, kad registracijos ir kelialapių pirkimai prasidėjo daug anksčiau nei kitais metais. Išpirkti patys paklausiausi, 7 dienų kelialapiai“. Dar yra galimybė stovyklauti 10 dienų, už kurias prašoma gerokai mažiau nei „Varlinuko“ organizuojamose stovyklose: liepos mėnesį 10 dienų programa kainuoja 190 eurų, o rugpjūčio – 115 eurų.
Tačiau yra galimybė stovyklauti ir dar mažesnėmis kainomis. „Kasmet rašome įvairius programinius projektus, tad jei gauname finansavimą, kelialapiai būna dar pigesni. Dažnai pavyksta parama pasinaudoti. Tada turime galimybę kviesti vaikus stovyklauti pigiau, o juk pinigai šiandien visiems labai svarbus rodiklis, kuriuo vadovaujamasi planuojant laisvalaikį ar kitokias veiklas“, – kalbėjo stovyklos administratorė.

Vaikai – geriausi programos sudarytojai
Nors kiekviena stovykla kasmet programą keičia ir stengiasi vaikus pritraukti vis naujesne ir įdomesne veikla, tačiau, kaip pasakojo „Raganės“ administratorė, pats geriausias orientyras, ką reikia keisti – vaikai: „Turime tokių, kurie mūsų stovyklose užauga, atvyksta kone kasmet, tad jiems neįdomi tokia pat veikla kiekvieną vasarą“. Anot L. Baužienės, tokie vaikai – pats geriausias orientyras, į ką reikia atkreipti dėmesį atsinaujinant: „Jie pasako, kas jiems nepatiko, o kas labiausiai sužavėjo, ko derėtų atsisakyti arba ką į programą įtraukti“.
„Raganėje“ laukiami visi nuo 7 iki 17 metų. Čia suklusome – nejau septyniolikmečiui dar įdomu tokio tipo stovyklos. „Tikrai sulaukiame nemažai ir tokio amžiaus. Būna net tokių, kuriems vasarą sukanka 18, tad klausia, ar vis tiek gali registruotis stovykloje“, – pasakojo moteris. Tačiau, pasak administratorės, dažniausiai vis dėl to atvyksta vaikai nuo 10 iki 14 metų: „Mažesnius, pirmokėlius, dar tėveliai bijo palikti, o vyresniems ne visiems įdomu, renkasi geriau per vasarą dirbti ar užsiimti kita veikla“.

Vadovai sulaukia tėvų skambučių keliskart per dieną
Savaime suprantama, kad kiekvienam tėvui neramu atidavus vaiką laikinai priežiūrai į svetimas rankas, tad stovyklų vadovai sulaukia nemažai skambučių: „Visokių būna. Pasitaiko tikrai įkyrių, kurie skambina be perstojo ir klausia kiekvieno vaiko žingsnio ataskaitos, tačiau jau po kelių dienų apsipranta ir skambučių mažėja“. Su vaikais užsiima daugiausiai studentai. „Turime keletą pedagogų, tačiau atlygis išties menkas, tad juos vis sunkiau prisikviesti. Labai noriai talkina pedagogikos studentai, savanoriai“, – pasakojo pašnekovė. Pastariesiems, anot administratorės, tai puiki praktika prieš tolesnįjį darbą su vaikais.
Vaikas – sudėtinga asmenybė, kurio pasaulis dar tik formuojasi, tad adaptacijos laikotarpis stovykloje be artimųjų taip pat labai įvairus. „Mažesnieji reaguoja jautriau, ašarų taip pat pasitaiko dažniau. Ir kiekvienas pripranta skirtingai, bet būna tokių, kuriems būti svetimoje aplinkoje be tėvelių taip ir nepavyksta“, – pasakojo moteris. Administratorė L. Baužienė pasakojo, kad neretai vaikams dėl jaudulio ar streso pakyla net temperatūra: „Tokiu atveju tenka kviesti vaikų tėvelius ir palydėti namo“. Jei vaikas iš stovyklos pasiimamas dar nesibaigus programai, visi pinigai už likusias dienas yra grąžinami.

Stovyklauti kviečia ir Moksleivių klubas
Palangos moksleivių klubas, ne vienerius metus organizuojantis nemokamas vaikų vasaros stovyklas, šiemet kviečia jau už nemenką mokestį. „Visuomet gaudavome stovykloms finansavimą iš miesto savivaldybės, tačiau šiais metais finansavimas nebuvo skirtas“, – teigė Palangos moksleivių klubo direktorė Eglė Bučienė. Direktorė nuogąstavo, kad stovyklos šiais metais teks atsisakyti, tačiau buvo sulaukta labai didelio vaikų tėvelių sujudimo: „Tikrai ne visi turi galimybę palikti pas senelius, ne visi vaikai turi vyresnius brolius ar seses, tad kur dėtis tam vaikui? Tėveliai teiravosi, ar nėra galimybės organizuoti ir mokamas stovyklas, vadinasi, poreikis tikrai didelis“.
Klubas organizuoja dienos stovyklą, kurios kaina nei daug, nei mažai – 90 eurų. „Vaikas bus užimtas visą dieną nuo 10 iki 16 val., gaus maitinimą „Alkos“ restorane, o visa minėta suma mums reikalinga priemonėms, išvykoms, žygiams“, – vardijo direktorė. Į stovyklą priims vaikus nuo 6 iki 14 metų, tad klausėme, kaip pavyks suderinti šešiamečio ir keturiolikmečio poreikius. „Tam turėsime du vadovus, kurie pasiskirstys pagal vaiko amžių. Savaime suprantama, kad šešerių metų vaikui neįdomi keturiolikmečio veikla ir priešingai, tad pedagogai derinsis prie vaiko ir jo poreikių“, – atsakė direktorė.

Didžiausias dėmesys asmenybės ugdymui
Kvietime į stovyklą nurodyta, kad vaikas turės galimybę pažinti save, ugdyti bendravimo įgūdžius, įgyvendinti kūrybinius sumanymus ar vykti į edukacines išvykas. Direktorės teigimu, didžiausias dėmesys stovyklos metu bus skiriamas vaiko asmenybės ugdymui ir kūrybinėms veikloms: „Kasdien organizuosime žygius į gamtą, kitaip gyvenant kurorte ir negalėtume įsivaizduoti. Planuojame edukacines išvykas į Smiltynės delfinariumą, kur vyksta edukaciniai užsiėmimai įvairaus amžiaus vaikams“.
Paklausėme, ar dar lengva sudominti šiuolaikinį vaiką. „Nėra sudėtinga, tačiau svarbiausias dalykas – įvairovė, – mano E. Bučienė. – Vaikams labai greitai veikla atsibosta, tad norisi vis ko nors naujo, o tai ir yra mūsų pareiga – pasiūlyti kuo įvairesnį ir įdomesnį užimtumą“. Pasak direktorės, tai tėveliams aktualiausias klausimas: „Maitinimas ar saugumo užtikrinimas, žinoma, svarbu, bet daugiausiai klausimų kyla dėl to, ką jų atžalos pas mus veiks“.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Dažnam lietuviui vasaros išvyka į pajūrį yra būtinybė. Ir ne veltui – švelnus bangų ošimas, maudynės, glostantis vėjelis ir kiekvienais metais vis kaitresnė saulė kviečia atsipalaiduoti, nuraminti protą ir sielą. 


Grupelė Palangos moksleivių praėjusį mėnesį dalyvavo jau tradicine tampančioje dviejų dienų jaunimo stovykloje “Visraktis”, kurioje susipažino su savanoryste bei jos galimybėmis savo mieste, savanorio teisėmis bei pareigomis, žaidė situacijų bei sąmoningumos žaidimus.


Rugsėjui įpusėjus mūsų mieste susirinko grupelė jaunų žmonių ne tik iš Palangos, bet ir iš uostamiesčio. Su dvylika mūsų krašto jaunuolių stovykloje „Visraktis“ savanoriavimo patirtimi dalijosi ne tik palangiškiai, bet ir svečiai iš Kauno, iš Nacionalinės savanoriškos gelbėjimo tarnybos „Voluntarius LT“.


Šis savaitgalis neabejotinai taps vienu iš įsimintiniausiu per visas vasaros atostogas daugiau nei 500 „Vaikai, nepykite, kad aš negaliu su jumis maudytis – man neleidžia,“- sakė prezidentė, kuri kartu su Palangos meru Š. Vaitkumi, jo šeima ir daugiau kaip puse tūkstančio vaikų iš visos Lietuvos sušoko Palangos vasaros...


Konkurse gali dalyvauti Palangos savivaldybėje veikiančios biudžetinės įstaigos, vaikų meno ir sporto klubai, nevyriausybinės organizacijos ir pelno nesiekiantys juridiniai asmenys, kurių nuostatuose (įstatuose) nurodyta, kad gali vykdyti vaikų poilsio stovyklų, sportinę, pramogų ir poilsio organizavimo veiklas. Paraiškos programoms finansuoti su priedais iki 2017 m. gegužės 5 d....


Vasarą J. Basanavičiaus gatvė Palangoje yra įvairių pasiūlymų, pramogų, atrakcijų turgus. Joje poilsiautojų pagundos tyko kas žingsnį. Ar įsigyti savo portretą, ar pasidaryti laikiną tatuiruotę, ar skaniai pavalgyti, ar nueiti į linksmus atrakcionus? O galbūt išbandyti viską? O ką atostogautojų marga minia ir pati promenada reiškia tiems, kurie lieja čia prakaitą ir vilioja...


Šią savaitę darželiai ir pradinės mokyklos jau skelbia ilgai lauktų atostogų pradžią. Tačiau ne visi vaikai turi senelius, pas kuriuos gali praleisti nerūpestingas atostogas, o didžioji dalis tėvelių taip pat neturi galimybės būti su vaiku namie, tad kyla klausimas – kur dėti vaiką vasaros metu, jei jis dar per mažas būti vienas namie? Viena iš išeičių –...


Neseniai šalia Šventosios esančioje „Raganės“ stovykloje vyko didžiausia Lietuvoje tarptautinė vasaros sporto stovykla. Lietuvos karate kyokushin federacijos organizuojamoje tarptautinėje stovykloje per tris pamainas savo jėgas išbandė ir kvalifikaciją kėlė 600 kyokushin karate sportininkų.


Smurtavo stovykloje

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2012 08 13 | Rubrika: Kriminalai

Šventojoje įsikūrusi asociacijos „Jūrų šaulys” sukarinta vaikų stovykla Palangos policijos pareigūnams sukėlė netikėtų rūpesčių. Dėl įvykių stovykloje per dvi dienas pradėti net trys ikiteisminiai tyrimai. Kurorto policijai teks tirti stovykloje užfiksuotus du smurto atvejus ir greičiausiai su jais susijusį turto sugadinimo faktą. Iš pradžių...


Italų rengtoje stovykloje dalyvavo ir palangiškiai

„Palangos tilto“ informacija, 2010 08 23 | Rubrika: Miestas

Praėjusią savaitę Klaipėdoje vyko vieno garsiausių pasaulio futbolo klubų „AC Milan“ iš Italijos, vaikų futbolo stovykla „AC Milan Junior Camp“. Treniruotes stovykloje vedė treneriai iš Italijos.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius