Aštuntosios A. Mončio dienos jau stebina ir dar stebins meno lobiais
Antradienį simboliniu P. Lapės parodos uždarymu bei B. Šarkos performansu „TAKA“, kurį menininkas pavadino mišiomis už prieš 20 metų Anapilin išėjusį skulptorių Antaną Mončį bei dailininką Praną Lapę, prasidėjo aštuntosios A. Mončio dienos, iki kitos savaitės pabaigos kviečiančios gėrėtis garso, vaizdo, žodžio menu.
A. Mončio namuose-muziejuje jau aštuntąjį kartą rengiamos garsiojo žemaičio skulptoriaus, kūrusio Prancūzijoje, Antano Mončio vardu pavadintos dienos jau turi pulką gerbėjų, į šią visų menų fiestą ne tik ateinančių iš Palangos – tiek čia gyvenančiųjų, tiek atostogaujančiųjų, – bet net specialiai atvažiuojančių iš visos Lietuvos ir ne tik jos.
Antradienį startavęs iki rugpjūčio 17-osios vyksiantis menų festivalis prasidėjo išties netradiciškai: ne parodos atidarymu, o uždarymu. Palangiškiai ir miesto svečiai buvo pakviesti atsisveikinti su didžiąją gyvenimo dalį išeivijoje kūrusio menininko Prano Lapės darbų paroda, pavadinta „Gyvenimo mintys“.
Pirmą kartą ar dar kartą – į A. Mončio muziejų susirinko žmonių, kurie buvo ir liepos pradžioje vykusiame parodos atidaryme – išvysti kūrinius, kurių nemenka dalis buvo pirmąkart eksponuojama Lietuvoje, atėjo gausus būrys tiek P. Lapės kūrybos gerbėjų, tiek mylinčių A. Mončį, jo namus- muziejų, tiek jau pamėgusių išties dėmesio vertą visų menų fiestą – A. Mončio dienas.
Visus susirinkusiuosius pasveikinusi su festivalio pradžia A. Mončio namų-muziejaus direktorė Loreta Turauskaitė perdavė žodį parodos kuratoriui, Užupio „Menų tilto“ galerijos šeimininkui Edvidui Žukui, kuris savo ruožtu sakė keistai besijaučiantis – prieš beveik mėnesį kalbėjo parodos atidaryme, dabar gi vos ne pirmą kartą gyvenime – parodos uždaryme. E. Žukas nuoširdžiai dėkojo dailininko seseriai Zitai bei kitiems jo artimiesiems, kurių dėka Palanga – ir čia, į kultūros sostinę suvažiuojantieji – turėjo unikalią progą pamatyti P. Lapės kūrinius, atspindinčius skirtingus kūrybos laikotarpius: impresionistinio stiliaus peizažus, juodai baltą periodą, abstrakčius ekspresionistinius darbus bei koliažus, ir pabrėžė, kad tokio lygio parodos surengiamos kartą per keletą metų.
Susirinkusiųjų į A. Mončio dienų atidarymą paprašyta, dailininko sesuo pasidalijo prisiminimais apie JAV kūrusį ir keletą metų prieš išeinant Anapilin į nepriklausomybę atgavusią Lietuvą grįžusį menininką, kuris pats sau buvęs labai kritiškas. Pripažinimo užjūry ir Lietuvoje sulaukęs P. Lapė, kurio regėjimas paskutiniais gyvenimo metais geso, yra pasakęs: „Gaila, kad nebematau. Jei matyčiau, pusę savo darbų išmesčiau...“
Iš parodų salės svečiai išėjo į muziejaus kiemą, kur turėjo progą išvysti nuo pat pirmųjų A. Mončio dienų festivalyje dalyvaujančio menininko Beno Šarkos performansą „TAKA“. Aktoriui ir režisieriui žiūrovai plojo atsistoję. O jų jausmus ko gero geriausiai nusakė ilgametės S. Vainiūno meno mokyklos solfedžio ir muzikos istorijos mokytojos Kostancijos Strikienės žodžiai: „Aš mačiau menininko gyvenimo kelią. Tikrą. Iki ašarų...“
Trečiadienį publika turėjo – nebuvusieji atidaryme dar turi – progos pamatyti iki šiol viešai nerodytus meno kūrinius: pernai Anapilin iškeliavusio garsaus dailininko, tapytojo, nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato, dailėtyrininko, vieno iš Lietuvos dailės patriarchų Augustino Savickio-Savicko paveikslus, kuriuos savo kolekcijoje turi surinkęs kolekcininkas Edmundas Kolakauskas, bei paties A. Mončio darbų, priklausančių privačiai Pene šeimos kolekcijai, nuotraukas. Ir ne tik darbų, bet ir paties A. Mončio nuotraukas, kurių, kaip ir jo skulptūrų ir kitų kūrinių atvaizdų, iki šiol Lietuvoje nematė niekas.
„Parodoje pristatomi Pene šeimos iki šių dienų saugomi A. Mončio sukurti darbai. Ponia Florence Pene-Rosenberg paprašė fotografą George Mitchell didžiąją dalį darbų perkelti į atvaizdus tam, kad muziejui ir meno bendruomenei būtų atvira ir prieinama informacija apie lietuvių skulptoriaus A. Mončio sukurtus kitus, ne Lietuvoje saugomus kūrinius“, – sakė L. Turauskaitė, papasakojusi, kas siejo skulptorių ir Pene šeimą.
Ji atkreipė dėmesį, jog šįkart Palangoje bus pristatoma tik dalis Pene šeimos turimų A. Mončio darbų, o likusiuosius, tikimasi, kurorte bus galima pristatyti ateityje.
Itin spalvingai buvo pristatyta A. Savicko darbų paroda. Kuo išskirtinis šis kūrėjas Lietuvos dailės istorijoje pasakojo P. Domšaičio galerijos vedėja menotyrininkė Kristina Jokubavičienė, savo prisiminimais apie menininką, su kuriuo garbės ir malonumo bendrauti nuo studijų laikų, kai A. Savickas dėstė anuomečiame Dailės institute, itin gyvai ir ekspresyviai dalinosi klaipėdietis dailininkas marinistas Edvardas Malinauskas.
Daug ir įdomiai apie pažintį su A. Savicku, kuris ir davęs impulsą kolekcionuoti meno kūrinius bei mokęs, kaip juos reikia atsirinkti ir kokiu būdu iš dailininkų darbus „išpešti“, pasakojo ir dar daugiau galėjo papasakoti pats E. Kolakauskas. Paminėsime tik vieną epizodą. Dar studijų Vilniuje metais jam teko apie savaitę gyventi A. Savicko dirbtuvėse. Ir padėti jam, kaip pats sakė, ne tik vyną gerti, bet ir rėmus paveikslams dažyti. Būtent už pastarąjį darbą atsidėkodamas A. Savickas padovanojo paveikslą „Kiemas“, kuris buvęs pirmasis šio dailininko darbas E. Kolakausko kolekcijoje ir kurį galima išvysti kartu su kitais išties įspūdingais ir, kaip sakė K. Jokubavičienė, tiesiog pritrenkiančiais kūriniais, kuriuos svajoja turėti kiekviena galerija Lietuvoje.
Vakar A. Mončio namuose-muziejuje skambėjo žymiojo smuikininko Martyno Švėgždos von Bekker ir jo mokinių Sandros Dirgėlaitės bei Luko Jonušio atliekami kūriniai. Taip – žodžiu ir garsu – pagerbta Ugnė Karvelis. Šį vakarą A. Mončio namuose-muziejuje Jurgiui Blekaičiui (1917-2007) skirtas atminimo vakaras „Teatras. Poezija. Amerikos balsas“, kuriame dalyvaus rašytojo žmona Gražina Blekaitienė, Amerikos balso žurnalistė Virginija Vengrienė, Maironio lietuvių literatūros muziejaus išeivių skyriaus vedėja Virginija Paplauskienė, režisierius Gytis Padegimas ir gros M.K. Čiurlionio kvartetas.
Pirmadienį vėl bus prisimintas nepamirštamasis Antanas Mončys – svečiai kviečiami į multimedijų dieną, kurios metu nuo 18 val. bus galima pamatyti VDU Meno fakulteto Šiuolaikinių menų katedros studentų videofilmai pagal A. Mončio laiškus. Taip pat bus pristatomas Remigijaus Venckaus konceptualiosios, eksperimentinės fotografijos ciklas Amnezijos filmas bei
Rimanto ir Aritonės Plungių konceptualiosios eksperimentinės fotografijos ciklas Pagal A. Mončį.
Šeštadienį, rugpjūčio 17-ąją, vyks Rimanto Milkinto parodos „Jungtis“ pristatymas.
Ir – ateinančią savaitę startuos kūrybinės dirbtuvės, pavadintos „Architektai piešia Palangą“. Kas ir ką pieš bei kada darbai bus pristatyti visuomenei, dar papasakosime.
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Nuo liepos 1 dienos 11-14 metų mergaitės kviečiamos į neuroedukacinius užsiėmimus
2024 06 25 | Rubrika: Miestas
Nuo 2024 m. liepos mėnesio 1 dienos PIRMADIENIAIS ir ANTRADIENIAIS 11-14 metų mergaitėms organizuojami neuroedukaciniai užsiėmimai "Savęs pažinimas".
Fotomenininkas Adas Sendrauskas po septynerių metų savanoriškos tremties į kaimą pristato parodą „menu“
Rasa GEDVILAITĖ, 2023 07 30 | Rubrika: Kultūra
„Atšventęs savo šešiasdešimtmetį ir išgirdęs labai daug gražių sveikinimų, pagyrų, tarsi pajutau, kad viskas, nebeturiu daugiau ko siekti, turiu sustoti, tad pasitraukiau į kitokį gyvenimą“, – prisipažino žymus palangiškis fotomenininkas Adas Sendrauskas. Po septynerių metų, vėlgi artėjant jo gimtadieniui, jis vėl visus pakvies į labai daug prisiminimų sužadinsiančią savo parodą, simboliniu...
Nepriklausomoje Lietuvoje, jau po 1990 metų kovo 11 dienos gimę palangiškiai – apie laisvę
***, 2021 03 03 | Rubrika: Miestas
Kas tau yra laisvė? To teiravomės aktyvių, įdomių Palangoje gyvenančių jaunuolių bei vaikų. Parodoje – instaliacijoje „Laisvės šviesa: Palangos jaunimo pulsas“ norime prisiliesti prie šiandieninio Palangos jaunimo pulso – veiklos, minčių ir jausmų. Visi šio projekto dalyviai gimė nepriklausomoje Lietuvoje, jau po 1990 metų kovo 11 dienos. Jie...
Nuo kitos savaitės žada 50 minučių skrydžius iš Vilniaus į Palangą
***, 2020 06 19 | Rubrika: Miestas
Aviacijos verslo grupės „Avia Solutions Group“ įmonės penktadienį pranešė, kad nuo birželio 26 dienos pradeda skrydžius iš Vilniaus į Palangą.
Iškilmingu renginiu prasidėjo „Palangos dienos“
2017 03 30 | Rubrika: Miestas
Vakar, ketvirtadienio vidurdienį, prasidėjo „Palangos dienų“ renginių maratonas. Šventės pradžia pažymėta iškilmingu Lietuvos, Palangos bei Šventosios vėliavų pakėlimu Nepriklausomybės aikštėje. Stebint bendruomenės atstovams, vėliavas iškilmingai įnešė bei miesto merui Šarūnui Vaitkui perdavė nuo Kurhauzo atžygiavę pasieniečiai...
Tradicinėmis tapsiančios Palangos dienos stebins renginių gausa
Livija GRAJAUSKIENĖ , 2014 11 24 | Rubrika: Miestas
Pirmą kartą mūsų miesto istorijoje bendruomenės iniciatyva surengta „Palangos dienos“ šventė skambiu akordu įsiliejo į kurorto kultūrinį gyvenimą. Dviem svarbioms datoms – 1921 metų kovo 30-ajai, kai Palangos kraštas buvo prijungtas prie Lietuvos, bei balandžio 5-ajai, kai žemės dalybų akte tarp Livonijos ordino ir Rygos vyskupo pirmą kartą buvo paminėtas...
„Palangos tilto“ 2014-ųjų metų prenumeratos Kalėdinė akcija! Tik užsisakant redakcijoje! Tik iki gruodžio 20 dienos!
Aštuntosios A. Mončio dienos jau stebina ir dar stebins meno lobiais
Livija GRAJAUSKIENĖ , 2013 08 08 | Rubrika: Miestas
Antradienį simboliniu P. Lapės parodos uždarymu bei B. Šarkos performansu „TAKA“, kurį menininkas pavadino mišiomis už prieš 20 metų Anapilin išėjusį skulptorių Antaną Mončį bei dailininką Praną Lapę, prasidėjo aštuntosios A. Mončio dienos, iki kitos savaitės pabaigos kviečiančios gėrėtis garso, vaizdo, žodžio menu.
Festivalis „A. Mončio dienos Nr. 8“ dovanos įspūdingą menų savaitę
2013 08 01 | Rubrika: Kultūra
Jau kitą savaitę, antradienį, Lietuvos kultūros sostinė Palanga pakvies į kasmetinį tarptautinį meno ir kultūros festivalį „A. Mončio dienos Nr. 8“. „Tai renginys, skirtas kiekvienam, kuris domisi Lietuvos nacionaliniu menu“, – sakė festivalio organizatorė, A. Mončio namų-muziejaus direktorė Loreta Turauskaitė.
Skulptūromis galima ne tik gėrėtis kaip meno kūriniais, bet ir jose sportuoti
Ugnė RAUDYTĖ, 2010 11 03 | Rubrika: Kultūra
Pramogų komplekso „HBH Juozo alus“ parkas kiekvienais metais nustebina vis originalesnėmis naujovėmis. Šiais metais parkelyje „išdygo“ keturios naujos skulptūros. Tačiau jos ypatingos tuo, jog jomis galima ne tik grožėtis, bet ant jų galima ir sportuoti. „Su keliais bendraminčiais skulptoriais sumąstėme tokią idėją – pagaminti kinetines, su...