Aptverta ne tik istorija, bet ir atmintis
Siekėme įamžinti Palangos kurortą įkūrusių grafų Tiškevičių šeimą, bet vietoj to pakeitėme Botanikos parko pavadinimą. O pirminis tikslas vėl liko užmirštas.
Tokia keista situacija susiklostė po daugiau nei metus trukusių parko krikštynų. Naujasis Birutės parko pavadinimas gal ir prasmingas. Juolab, kad taip parką dar 19 amžiaus pabaigoje vadino ir jį projektavęs garsus prancūzų kraštovaizdžio architektas Eduardas Andrė.
Tačiau parkas neatsiejamas ir nuo grafo Felikso Tiškevičiaus, kurio sumanymu ir lėšomis šis grožis buvo sukurtas. Ne veltui jis liaudyje buvo vadinamas grafo vardu, o ant išlikusių tarpukario atvirukų parkas vadinamas sulietuvinta grafo pavarde – Tiškaus parkas. Nors pats Feliksas Tiškevičius vargu ar parką būtų vadinęs savo vardu. Neužmirškime, kad ir Tiškevičiaus bulvaras po 1923 metų virto J.Basanavičiaus alėja.
Tiesą pasakius, kvailokas buvo ir senasis Botanikos parko pavadinimas. Iš esmės augalus tiriančiu botanikos mokslu parke net nekvepėjo. Pasaulyje žinomi botanikos sodai augina įvairius augalus mokslinių tyrimų, mokymo tikslais ir lankytojų apžiūrai. Pasirodo, kad Palangos parke auga kelios dešimtys sumedėjusių augalų rūšių. Tačiau kas apie jas žino? Kur lentelės su augalų pavadinimais? Kokia pažintinė parko reikšmė?
Mūsų parkas geriausiu atveju yra ramybe dvelkianti pasivaikščiojimų ir graži kraštovaizdžio vieta. Matyt, teisūs tie, kurie teigia, kad 1960 metais Palangos parkui Botanikos vardas buvo suteiktas norint jį užmaskuoti ir šitaip apsaugoti nuo sunaikinimo, nes mokslas sovietmečiu buvo gerbiamas.
Nuo šių metų vietoj Botanikos turime Birutės pavadinimą, kuris nurungė siūlytą Tiškevičiaus vardą. Nors, mano galva, prasmingiau buvo parkui suteikti Eduardo Andrė vardą, nes tai yra šio architekto kūrinys. Parką turime tokį, kokį sumanė būtent šis žmogus.
Ką gi, Birutės tai Birutės. Tačiau Palangos tragedija yra ta, kad kurorto įkūrėjai Tiškevičiai vėl taip ir liko neįmažinti. Visa laimė, kad parkui pavyko atsikratyti atkakliai piršto Tiškevičiaus vardo. Iš tiesų, grafų pavarde pavadintas parkas būtų per maža mūsų duoklė kurorto įkūrėjams.
Parkas tėra tik vienas Tiškevičių sukurtas stebuklas Palangoje. Lygiai taip pat grafų vardu būtų galima vadinti Kurhauzą, maudykles, bažnyčią, gimnaziją, Gintaro muziejaus rūmus, jūros tiltą, Palangą puošiančias vilas. Todėl grafus Tiškevičius būtina įamžinti viso miesto mastu, o ne suteikiant jų vardą kažkuriam grafų valia atsiradusiam objektui.
Darosi keistoka žinant, kad gatve pagerbėme 1921 metais po gyventojų apklausos Palangą Lietuvai atiduoti patarusį anglų teisininką J.Simpsoną. Kartą Palangoje viešėjęs Lietuvos nepriklausomybės paskelbimo patriarchas Jonas Basanavičius mūsų mieste nusipelnė biusto. Turime žymaus tarpukario Palangos kultūros veikėjo gydytojo Liudo Vaineikio, burmistro Jono Šliūpo biustus. Vienoje iš garbingiausių miesto vietų – aikštėje šalia Jūratės gatvės ruošiamės statyti paminklą legendos herojams kunigaikščiui Kęstučiui ir iš Palangos kilusiai jo žmonai Birutei.
Tačiau iki šiol neturime nė ženklo apie žvejų kaimelio vietoje Palangos kurortą įkūrusį Juozapą Tiškevičių ir jį plėtojusį jo sūnų Feliksą. Dabar nedrąsiai siūloma grafų Tiškevičių vardu pavadinti praktiškai išnykusią vos poros šimtų metrų ilgio retų medžių alėją nuo Kurhauzo iki J.Simpsono gatvės. Kas ją prisimins? Kur kabinsime lentelę su alėjos pavadinimu? Juk joje nėra nė vieno pastato.
Tiškevičiaus garbei būtų galima atiduoti skverą prie šiais metais pradedamo restauruoti Kurhauzo. Šiame skvere galėtų atsirasti ir grafų šeimą įamžinantis paminklas. Tačiau čia yra sumanyta įrengti modernų šviesos muzikos fontaną. Be to, nedideliame skvere paminklas Tiškevičiui būtų užgožtas augalijos, būsimo fontano, rekonstruotos Vasaros estrados ir restauruoto Kurhauzo.
Neabejotinai, garbingiausia vieta grafams Tiškevičiams būtų dabar bevardė aikštė prie savivaldybės pastato. Būtent čia turėtų atsirasti paminklas Palangos kurorto įkūrėjams, o pati aikštė būtų pavadinta Tiškevičių vardu. Kęstučio ir Birutės paminklui tinkamiausia vieta dabar būtų Birutės parkas, kuriame yra ir jos vardu pavadintas kalnas.
Palanga nebrangina savo istorijos ir miestą įkūrusių žmonių. Kurorte trūksta nuorodų apie istorinius įvykius menančius pastatus. Beveik 10 metų pačiame Palangos centre žiojėjo aptverti pirmojo Palangos viešbučio ir kurorto simbolio Kurhauzo degėsiai, kurie miesto vadovams netrukdė. Dar ilgiau, iki gaisro, Kurhauzas stovėjo apleistas, neremontuojamas ir nykstantis akyse. Tik dabar miesto valdžia ėmėsi realių žygių Kurhauzą prikelti naujam gyvenimui.
Nemokame pasakyti ačiū nei kurortą įkūrusiems grafams Tiškevičiams, nei kitiems Palangai nusipelniusiems žmonėms. Miesto Garbės piliečių teturime vos du.
Štai 20 metų Palanga giriasi draugyste su Švedijos miestu Simrishamnu. Parodykite bent vieną šio draugiško ir Palangą sunkiu metu labai parėmusio Švedijos miestelio ženklą. Apie Simrishamną, kaip ir apie kitus miestus, su kuriais draugauja Palanga, mūsų kurorte nėra jokios nuorodos. Nors pradžiai užtektų bent matomoje vietoje pastatyto stulpo su nurodytais atstumais iki draugų.
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Palanga siekia įamžinti grafų Tiškevičių atminimą, paskelbė idėjų konkursą
2024 04 02 | Rubrika: Miestas
Palangos savivaldybė kovo pradžioje paskelbė meninio akcento, skirto grafų Tiškevičių 200-osioms Palangos valdų įsigijimo metinėms įamžinti, projekto idėjos pirkimo konkursą.
Šiuo metu laisvos yra dviejų biudžetinių įstaigų – Palangos miesto botanikos parko direktoriaus ir Palangos sanatorinės mokyklos direktoriaus – pareigybės
"Palangos tilto" informacija, 2024 03 18 | Rubrika: Miestas
Kaip informavo „Palangos tiltą“ Jurgita Vanagė, Palangos mero patarėja, įmonių, įskaitant UAB, vadovų visos pareigybės šiuo metu yra užimtos. Šiuo metu laisvos yra dviejų biudžetinių įstaigų – Palangos miesto botanikos parko direktoriaus ir Palangos sanatorinės mokyklos direktoriaus – pareigybės. PT info
Paskelbtas konkursas į Palangos botanikos parko direktoriaus pareigas
2023 09 08 | Rubrika: Miestas
Buvęs Palangos botanikos parko ilgametis direktorius Kazimieras Urbonavičius išėjo į Amžinybę vos tik sulaukęs savo paskutinio, 72-ojo, gimtadienio. Buvo 2000 metų kovo 3-ioji. Šiemet jis būtų šventęs savo 95 metų sukaktį.
Neseniai pradėto rekonstruoti senojo Kretingos miesto parko istorija siekia beveik 100-metį. Istoriko Juliaus Kanarsko duomenimis, Kretingos dvaro Vaitiškių 21 ha sklypas miestui atiteko 1925 m. Žemės reformos komisijai jį suvalstybinus.
Valdas Pakusas, Palangos miesto botanikos parko direktorius: „O kas gali užtikrinti, kad ir dabar kur nors parke nėra išbarstyti kieno nors pelenai?“
Linas JEGELEVIČIUS, 2021 03 17 | Rubrika: Miestas
Palangos miesto savivaldybė purtosi minties leisti jūroje ar Botanikos parke barstyti mirusio žmogaus kremuotų palaikų pelenus, tačiau Valdas Pakusas sakė „Palangos tiltui“: „„O kas gali užtikrinti, kad ir dabar kur nors parke nėra išbarstyti kieno nors pelenai?“ Skaitykite visą straipsnį penktadienį „Palangos tilte“.
Palangos svečiams kasdien sekama gyvoji Birutės parko istorija
Palangos m. savivaldybės informacija, 2014 06 30 | Rubrika: Ką ir kur veikti Palangoje
Palangos Birutės parko Sodininko namelyje (ties centriniu įėjimu į parką, Vytauto g. 19) duris atvėrė unikali paroda, skirta šio parko istorijai. Pasak parodos koordinatorės Aušros Latonienės, parko istorija besidominčiųjų šią vasarą lauks ne vienas renginys, o jų ciklas.
Studijų baigimo pažymėjimai įteikti Palangos botanikos parko medžių prieglobstyje...
2014 05 13 | Rubrika: Miestas
Palangos Trečiojo amžiaus universiteto (TAU) dviejų metų studijas užbaigė 268 pirmosios laidos absolventai. Mokslų baigimo šventėje studijų baigimo pažymėjimai buvo įteikti fakultetų dekanams, o ne kiekvienam absolventui atskirai, nes tada šis procesas būtų užsitęsęs ne vieną valandą. Kraštotyros ir turizmo fakulteto dekanė Birutė Mockuvienė gavusi iš TAU garbės...
Palangos Birutės parke – nebyli grafų gyvenimo istorija
„Palangos tilto“, Palangos m. sav. inf., 2012 07 12 | Rubrika: Miestas
Palangos Birutės parko lankytojai kiekvieną vasaros ketvirtadienį kviečiami stebėti nebylią kurorto istoriją – vienoje iš gražiausių kurorto vietų įgyvendinamas projektas „Birutės parko atspindžiai“. Jau septintus metus gyvuojantis projektas parko lankytojus nukelia į praėjusio šimtmečio pradžią. Kiekvieną ketvirtadienį nuo 18 iki 19 val. parke – prie...
Aptverta ne tik istorija, bet ir atmintis
Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2012 01 05 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis
Siekėme įamžinti Palangos kurortą įkūrusių grafų Tiškevičių šeimą, bet vietoj to pakeitėme Botanikos parko pavadinimą. O pirminis tikslas vėl liko užmirštas.