Apie žemaičių krikštą ir Kryžiaus žygius Žemaitijoje

A. PAGUONINIS, 2013-03-18
Peržiūrėta
2646
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Delfi.lt nuotr.
Delfi.lt nuotr.

Popiežiaus Honorijaus III 1217 metų išleista bule skatina skelbti Evangeliją ,,Nenugalimiesiems Kristaus karžygiams “.
Jiems pavesta cenzūruoti knygas, sudaryti draudžiamų knygų sąrašą... Jie Kryžiaus kelio stočių pradininkai.
Dar toliau žengė popiežius Grigalius IX, išleidęs įsaką įkurti inkviziciją (justicijos organas). Pagal tą įsaką numatoma įkalinti visus eretikus, kol jie įtikės ir išpažins krikščionybę, o užsispyrėlius bausti mirties bausme. Popiežiaus nuomone, būtų naudinga atlikti egzekuciją. Tai atlikti buvo pavesta Dominikonų ordinui, stropiausiam inkvizicijos vykdytojui. Ne be reikalo dominikonai buvo vadinami ,,Dievo šunimis“.
1252 metais popiežius Inocentas IV įteisino kankinimų naudojimą prisipažinimams išgauti.
Užsispyrėliams, kurie nenorėjo tapti krikščionimis, buvo skiriama mirties bausmė, sudeginant ant laužo. Tais pačiais metais popiežius nurodė dominikonams rengti naują kryžiaus žygi.
Buvo išsiuntinėti kvietimai po visą Europą Tam buvo sukviesta 6000 žmonių armija, galutinai sunaikinusi prūsus ir sembus, liko kietas riešutas – žemaičiai, kurių nepavyko įveikti, nors Mindaugas – Lietuvos karalius dovanojo Teutonams, pardavė Jogaila, pardavė Vytautas, bet žemaičiams už viską brangesnė buvo laisvė...
Kalavijais ir kardais dominikonai ir pranciškonai Žemaitijoje darbavosi 200 metų. Vietoj sodybų palikdavo smilkstančius pelenus, virš 11 metų vyrus išžudydavo, vaikus ir jaunas moteris išsivesdavo į nelaisvę.
Tik po Žalgirio mūšio Žemaitija šiek tiek atsikvėpė. 1411 metais Torunėje buvo sudaryta taikos sutartis, pagal kurią Ordinas atsisakė Žemaitijos, kol gyvas bus Vytautas.
Kai 1413-aisiais Horodlėje buvo patvirtinta Lietuvos ir Lenkijos unija, Jogaila ir Vytautas 1413 metų rudenį atvyko Dubysos upe iki Betygalos. Išgriovė pagonių šventyklą ir išginė ten buvusį žynį... Apkrikštiję būrelį žemaičių bajorų jiedu išvyko.
Įdomūs ir kiti istorijos faktai.
1414 metais popiežius davė leidimą steigti Žemaičių vyskupystę.
1415 metais popiežius panaikino žemaičių dovanojimo Ordinui privilegijas.
Jau 1415-ųjų pabaigoje žemaičių 60 bajorų delegacija atvyko į Konstancą su ,,Žemaičių skundu“ prieš pasirodžiusų dvasininkų žiaurumą ir netoleranciją.
Tik 1417 m. spalio 23 d. įkurta Medininkų vyskupija (dabart. Varniuose).
1418-aisiais įvyko žemaičių valstiečių sukilimas, buvo nusiaubta ir Klaipėda.
Tik 1421-aisias popiežius Martynas V pripažino savarankišką Žemaitijos vyskupystę ir atsiuntė bulę ,,Mirablis Deus“. Tai reiškė Žemaitijos krikštijimo pabaigą.
Keista, kad Telšių vyskupija jau pernai pradėjo švęsti Žemaitijos krikšto 600-ųjų metinių jubiliejų. Kodėl toks skubėjimas?
Dar labiau keista, kodėl tik Telšių vyskupija imasi to? Kodėl nešvenčia Šiaulių, Kauno, Vilkaviškio vyskupijos, nes į jų sudėtį patenka dalis Žemaitijos.

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Depresija ir širdies ligos – vienos labiausiai paplitusių sveikatos būklių, užklumpančių vis jaunesnio amžiaus žmones.


Nuo kovo 2-osios, taip pat paskutiniame iki rinkimų periodiniame leidinyje draudžiama skelbti kompromituojančią informaciją visuomenės informavimo priemonėse. 


Trečiadienį Palangos kurorto muziejuje buvo pristatyta apžvalgininko, tinklaraštininko Tomo Vilucko knyga „Popiežiaus Pranciškaus tiltai“. Į knygos sutikimą atėjo būrys tiek Tomo įžvalgų, tiek ir popiežiaus Pranciškaus gerbėjų. Jis pats pripažino, jog, kai buvo renkamas naujas popiežius, jis visas viltis dėjo į kardinolą Jorge Mario Bergoglio, dabartinį...


Palangos miesto savivaldybėje vakar atidaryta fotografijų paroda „Popiežiaus Pranciškaus viešnagė Izraelyje“. Parodą pristatė J. E. Izraelio valstybės ambasadorius Amir Maimon. Parodoje pristatomos per 20 fotografijų, geriausiai atskleidžiančių istorinio įvykio atmosferą ir svarbiausius popiežiaus kelionės susitikimus.


Antradienio vakarą į Palangos miesto viešosios bibliotekos salę rinkosi ir vyresni, ir pusamžiai, ir jauni, ir visai mažiukai, kuriuos atsivedė ar net ant rankų atsinešė tėveliai, žodžiu, tie palangiškiai, kurie myli žemaičių tarmę. Juos pavakaroti sukvietė Skuodo žemaičių draugija, tarmių metų proga parengusi ne tik gimtosios žemaičių tarmės, bet ir valgių pristatymą.


Popiežiaus Honorijaus III 1217 metų išleista bule skatina skelbti Evangeliją ,,Nenugalimiesiems Kristaus karžygiams “.


Žemaičių krikšto 600 metų jubiliejaus proga nukeliauti į Romą ir susitikti su popiežiumi Benediktu XVI planavo daugiau kaip 600 žemaičių, tarp kurių – per 30 palangiškių. Tačiau tam nelemta išsipildyti: krikščioniškasis pasaulis tuo metu gyvens be popiežiaus, nes netikėtai apie savo atsistatydinimą pranešęs pontifikas vasario 27 dieną...


Praėjusį antradienį visa Lietuva minėjo Gedulo ir vilties dienos 70-ąsias metines, ne išimtis ir palangiškiai. Politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Palangos skyriaus nariai iškilmingai minėjo šią dieną, kuri istorijoje palikusį gilų ir skausmingą pėdsaką. Palangiškiai šią dieną minėjo su akcija „Uždekim žvakutes sielvarto stotyse“, filmo „Misija Sibire“ peržiūra, ekspozicijos lankymu...


Palangos Senosios vaistinės kieme kurorto Politinių kalinių ir tremtinių sąjungos skyriaus narių iniciatyva pastatytas įspūdingas medinis kryžius, kurį sukūrė palangiškis tautodailininkas Albertas Žulkus. Šalia kryžiaus išdėlioti akmenys su Palangos žmonių tremties vietų pavadinimais. Jų – aštuoniolika. Pastarosiomis dienomis kurorto tremtiniai, sumanę sutvarkyti aplinką prie kryžiaus...


Žemaitijoje – orų kaprizai, lydimi sniego

Monika ŠIUGŽDAITĖ, 2009 01 10 | Rubrika: Sveikata

Sniego pastarosiomis dienomis netrūko visoje Lietuvoje. Kaip bebūtų keista, Žemaitijoje, visame pajūrio ruože jo buvo taip pat užtektinai. Kelininkai vairuotojams pataria būti apdairiems ir atidėti ne itin būtinas keliones tolimesniais maršrutais. Tačiau savaitgalį sinoptikai žada gerokai „ramesnį“ nei buvo praėjusi savaitė – orai rims, temperatūra stabilizuosis.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius