Antanas Kalanta: mano dalyvavimas minėjimuose yra pagarbos ženklas broliui
Dvi savaites vykstančiuose Romo Kalantos susideginimo minėjimo renginiuose – dažnas svečias jo brolis – palangiškis Antanas Kalanta.
Praėjo jau keturiasdešimt metų, kai protestuodamas prieš sovietų valdžią Kaune susidegino jo brolis, tačiau jo pavardė tebeskamba iki šių dienų. Devyniolikmetis jaunuolis iš Vilijampolės Romas apsipylė benzinu ir sušukęs „Laisvę Lietuvai!“ virto gyvuoju fakelu. Sovietinio režimo reakcija į šį protesto aktą išprovokavo jaunimo neramumus, gavusius „kalantinių“ vardą.
Apie pasiaukojimą mūsų šaliai visada stengiasi priminti ir pats A.Kalanta. Anksčiau jam buvo liūdna, kad lietuviai retai prisimindavo, ką dėl laisvės padarė jo šeimos narys, tačiau pastaruoju metu pastebi, jog visgi ši auka vertinama žmonių širdyse ir dažniau prisimenama.
– Kokie liko prisiminimai iš tos dienos įvykių?
– Išliko tai, kad mūsų šeimą pradėjo persekioti. Netekome darbų, negalėjome jungtis į eilę dėl butų. Supratome, kas yra Sovietų Sąjunga su savo sistema.
– Kaip vertinate savo brolio poelgį?
– Jo pasiaukojimas buvo pačiu laiku, nes lietuviai buvo jau viskuo nusivylę. Tai sukėlė žmones, kad dar galima pasipriešinti režimui, siekti nepriklausomos Lietuvos.
– Kokį prisimenate Romą Kalantą?
– Uždaras, turėjo nedidelį draugų ratą, labai intelektualus, turintis savo požiūrį, norintis ką nors pasiekti savo elgesiu. Taip pat nuoširdus, paprastas, gyvenime viską mylėjęs.
– Kokius jausmus Jums sukelia renginiai, menantys brolio auką šaliai?
– Anksčiau jausdavau nuoskaudą, atrodydavo, kad Romas niekam nerūpi, išskyrus šeimos nariams. Tačiau dabar kitaip – jaučiasi, kad kažkam jis buvo reikalingas. Lietuvoje šis įvykis padarė didelį perversmą tarp žmonių. Mano atėjimas ir dalyvavimas minėjimuose yra pagarbos ženklas broliui.
– Ką Jums pačiam reiškia laisvė?
– Mes buvome tremiami, mama mus gelbėjo. Pasipriešinimas mūsų šeimai turėjo didelę įtaką, mes svajojome, kad turėsime laisvą Lietuvą. Diskutuodavome apie tai, brolis taip pat klausydavosi. Kai Kaune prasidėjo demonstracijos, dalis žmonių suprato, kad galima kažką padaryti, pasiekti.
– Turbūt tais laikais laisvė buvo vertinama kitaip nei šiandien?
– Jaunimas tais laikais buvo agresyviai nusiteikęs. Jei anksčiau buvo nusistatęs prieš režimą, dabar prieš tai, kad nėra sąlyčio tarp valdžios, noro gerinti nepriklausomą šalį, daryti ją patrauklesne. Todėl jaunimas iš dalies yra nusivylęs, kaip buvęs mokytojas galiu tai paliudyti.
– Gal ir Jūs buvote nusivylęs, kad emigravote į užsienį?
– Šešiolika metų su pertraukom gyvenau Jungtinėse Amerikos Valstijose. Ten turėjau verslą, daug padėdavau jaunimui siekti studijų. Esu supratęs, kas yra emigracija. Valdžios požiūris turėtų būti kitoks – galėtų padaryti gyvenimą šiek tiek geresnį, nei Anglijoje ar Amerikoje, kad lietuviai sugrįžtų.
– Kokios priežastys lėmė, kad grįžote į Lietuvą?
– Draugai, amžius, noras Amerikoje įgytas žinias panaudoti Lietuvoje. Mano tikslas buvo dirbti su mokiniais, perduoti jiems žinias.
– Kuo dabar užsiimate?
– Esu dabar pensininkas, organizuoju parodas, kurias propaguoju daugelyje miestų.
– Kodėl grįžęs į Lietuvą nusprendėte apsigyventi Palangoje?
– Gyvendamas Jungtinėse Amerikos Valstijose užsidirbau pinigų. Rinkausi Birštoną, Druskininkus ar Palangą. Amžius jau artėjo pensijos link, norėjau, kur galėčiau ramiai, sveikai praleisti savo likusį gyvenimą. Noriu pagerinti žmonių požiūrį į darbą su mokiniais, toks mano vienas iš tikslų.
Faktai apie A.Kalantą:
Gimė 1945 m. gruodžio 4 d. Alytuje.
1963 m. apsigyveno Kaune, baigė inžinerijos mokslus.
1988 m. Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio seimo narys, Atkuriamojo Lietuvos tautinio olimpinio komiteto narys.
1990 m. išvyko gyventi į JAV.
2006 m. dirbo ekonomikos, technologijų mokytoju Palangos V.Jurgučio pagrindinėje mokykloje
2000 m. apdovanotas Lietuvos nepriklausomybės medaliu.
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Nors teigiama, kad ši vasara Palangos verslininkams buvo gera, patys verslininkai tikina, jog labai nepastovūs orai kartu su savimi atnešė ir itin nepastovų sezoną.
Mindaugas Skritulskas: „Vaidas ne visada buvo lengvas ir pūkuotas, tačiau niekas nepaneigs – jis buvo kūrėjas, vizionierius, stiprus, užsispyręs įvairių sumanymų nesustabdomas variklis“
"Palangos tilto" informacija, 2023 08 13 | Rubrika: Miestas
Sekmadienio (rugpjūčio 13 d.) naktį tragiškai žuvusio Vaido Šimačio, žinomo Palangos ir Šventosios verslininko ir politiko, bendražygiai ir bičiuliai braukia ašarą. „Likimas būna įvairus. Kartais – ir žiaurus, ir netikėtas...“ – įrašą Facebook pradeda ilgametis Palangos miesto savivaldybės Tarybos narys, dabar – Seimo narys Mindaugas Skritulskas.
Išėjo... Vos prieš tris dienas, kovo 26 d., Algirdas Karačionka, buvęs ilgametis Palangos senosios gimnazijos direktorius, sutiko savo 71-ąjį gimtadienį. Deja, šiandien mus pasiekė skausmingai liūdna žinia – Algirdas mus paliko...
Mindaugas Skritulskas: „Esu trijų nepilnamečių sūnų tėvas, tačiau nelabai suprantu nuo ko mano šeimą reikėtų ginti?“
Linas JEGELEVIČIUS, 2021 04 21 | Rubrika: Miestas
Kaip įsitikino „Palangos tiltas“, protesto žygis „Didysis Šeimos Gynimo Maršas 2021“, numatytas gegužės mėnesį, kaip medus muses vilioja ir visus politikos marginalus, nepritapėlius, taipogi neapykantos kurstytojus ir visus, kurie, matyt, prisimindami kaip Garliavos įvykiai atvėrė kelią į Seimą „Drąsos keliui“, ko gero, pabandys vėl pakartoti...
Praėjusią savaitę, trečiadienį, Bronius Vaitkus, jauniausias miesto Savivaldybės Tarybos narys, kurorto mero Šarūno Vaitkaus brolis, sulaukė trisdešimtmečio, o su juo – ir krūvos dovanų, tačiau vyras jubiliejaus šventę planuoja po karantino. Jis atsakė į „Palangos tilto“ klausimus.
Toli gražu ne visi žmonės, kada nors dirbę su naująja Lietuvos premjere, Ingrida Šimonyte, ja žavisi ar ją garbina. „Daug žmonių tiesiog turi trumpą atmintį – juk ji „grojo“ konservatorių orkestre kaip finansų ministrė 2008-2012 metais. Kai kurios kitos valstybės per pasaulinę krizę, kiek galėjo, skatino vartojimą, tačiau konservatoriai tuomet...
„Mielai dalinčiausi atsakomybę, tačiau neretai visi laukia būtent mano sprendimo“ 10
Linas JEGELEVIČIUS, 2017 05 04 | Rubrika: Miestas
Net ir akylūs miesto poltikos stebėtojai galbūt praleido vieną svarbų įvykį – Palangos miesto Taryba jau įveikė savo darbo 2015–2019 metų kadencijoje pusiaukelę. Šiandien valdančioji Tarybos koalicija ir jos pirmininkas, miesto meras Šarūnas Vaitkus vis dažniau pavarto „žaliąją knygutę“, konservatorių rinkimų programą – ar spės miestas įvykdyti...
Beveik tris mėnesius vykusį „Palangos tilto“ fotografijų konkursą „Mano augintinis – mano šeimos narys“, mielieji laikraščio skaitytojai, skelbiame baigtu. Konkursui buvo pateiktos 12 šunų nuotraukų ir 8 kačių bei katinų nuotraukos. Deja, nors konkursas buvo skelbiamas ne tik miaukiantiems ir viauksiantiems augintiniams, čiulbančių, zujančių...
Vytautas Landsbergis: „Būsiu dažnas svečias Palangos pakraščiuose – Nemirsetoje renčiu namuką“ 5
Linas JEGELEVIČIUS, Briuselis, 2013 11 07 | Rubrika: Miestas
Lietuvos naujųjų laikų politikos patriarchas Vytautas Landsbergis laukia gegužės, kada baigs europarlamentaro kadenciją Europos Parlamente. „O tada jau būsiu dažnas svečias Palangoje – jos pakraštyje, Nemirsetoje, renčiu namuką“, – prisipažino. Į pastabą, kad, renovavus kurorte Vasaros estradą, galėsiąs visus lepinti M. K. Čiurlionio rečitaliais, profesorius...
Antanas Kalanta: mano dalyvavimas minėjimuose yra pagarbos ženklas broliui
Gina KUBILIŪTĖ, 2012 05 17 | Rubrika: Miestas
Dvi savaites vykstančiuose Romo Kalantos susideginimo minėjimo renginiuose – dažnas svečias jo brolis – palangiškis Antanas Kalanta. Praėjo jau keturiasdešimt metų, kai protestuodamas prieš sovietų valdžią Kaune susidegino jo brolis, tačiau jo pavardė tebeskamba iki šių dienų. Devyniolikmetis jaunuolis iš Vilijampolės Romas apsipylė...