A.Mončio muziejuje – Lauros Guokės instaliacija „Sunaikinta visata“

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2013-02-18
Peržiūrėta
1818
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

L.Guokės (kairėje) parodą pristatė R.Jakštonienė ir L.Turauskaitė.
L.Guokės (kairėje) parodą pristatė R.Jakštonienė ir L.Turauskaitė.

 

Valstybinės šventės išvakarėse A. Mončio namuose-muziejuje atidaryta šiai erdvei kiek neįprasta, tačiau labai teisingai joje skambanti grafikės, vienos aktyviausių ir progresyviausių Šiaulių miesto menininkės, pasak menotyrininkų, Šiaulių universiteto Menų fakulteto Dailės katedros dėstytojos Lauros Guokės paroda „Sunaikinta visata“ („Destructed universe“).
„Labai džiaugiuosi po Palangos – Lietuvos kultūros sostinės vėliava galėdama pristatyti jau antrąją Lauros Guokės parodą A. Mončio namuose-muziejuje. Galiu prisipažinti: net jeigu čia nedirbčiau, tikrai ateičiau pabūti ir pamedituoti, nes neįprasti menininkės darbai kuria ypatingą aurą“, – atidarydama parodą sakė A. Mončio namų-muziejaus direktorė Loreta Turauskaitė, perdavusi žodį menotyrininkei Rūtai Jakštonienei.
„Laura Guokė nekuria darbų, ieškodama publikos pritarimo ar siekdama trumpalaikio efekto. Jos kūriniai – žmogaus būties ir suvokimo paieškų vaizdas. Ar priimsime tai, ar suvoksime, ar galėsime pritapti šioje Lauros kuriamoje visatoje – kiekvieno mūsų reikalas“, – kalbėjo R. Jakštonienė.
Pati menininkė prisipažino, jog instaliacijoje „Sunaikinta visata“ kalbanti apie žmogaus būtį ir jos suvokimo paieškas, per vaizdus, prisodrintus kūniškumo ir neišvengiamos baigties nuojautos.
„Menininkas yra savotiškas komutatorius, savo darbais besidalinantis ta patirtimi, kurią yra įgijęs. Kuriant šią instaliaciją man talkino vieno žmogaus istorija. Ji – kaip blyksnis visatoje, kuriam vis tiek lemta išnykti“, – sakė L. Guokė.
Impulsą parodai davusi Armand Schultness istorija. Atsiskyręs nuo civilizacijos jis sukūręs vieną iš labiausiai stulbinančių XX amžiaus psichotopijų, miškuose, netoli Auressi gyvenvietės Šveicarijoje, 18 tūkst. kv. m ploto žemės sklype pasodinęs kosmogoninį sodą, apraizgytą laukinių minčių tinklu. Kiekvienas medis, krūmas ir akmuo turėjo prikabintas nedideles metalines lenteles su dėmesingai penkiomis kalbomis įrašytomis mokslinėmis idėjomis, tarpusavyje sujungtomis painiu gijų tinklu ir persekiojančiomis kryžminėmis nuorodomis. Schulthess sujungė kartu visas įmanomas žmogaus egzistencijos ir mokslinių disciplinų sritis nuo meno, muzikos, poezijos iki psichoanalizės ir parapsichologijos, kosmobiologijos ir kibernetikos. Jis surinko ne mažiau kaip 70 albumų su seksualumo ir meilės idėjomis, su koliažo būdu sukurtais ypač detaliais anatominiais ir erotiniais piešiniais.
1972 m. rugsėji A. Schultness žūva. Pirmaisiais metais po mirties visa išardoma, išmontuojama ir sunaikinama – giminaičiai viską sudegina...
„Mano projektas remiasi Schulthess‘o istorija bei jos viena iš sunaikintų dalių – albumais, kurie nagrinėjo seksualumo temą. Bet tai tik vienas iš daugelio aspektų kalbant apie būtį. Mano vaizduojamų objektų fizinė būsena nuolat kinta, nors jų įprastas funkcijas dažnai siekiama nutildyti. Tačiau jos niekur nedingsta, o nematomi jausmai vėliau gali tapti – o dažniausiai ir tampa – materija. Ant kūno rašomi, įrėžiami tekstai, kaip nereikalingų žodžių metafora, išgalvotos sudėtingos sistemos ir santykiai, kurie yra visiškai beprasmiški, dekonstruktyvūs, o galiausiai tampa suicidiniais. Tai primena žiūrovui, kad pasaulis, kuriame žmogaus pojūčiai suvokiami kaip tikri, iš tiesų, visuomet esti dviprasmiški ir neaiškūs. Taigi, šioje parodoje – viskas tik apie gyvenimą ir jo neįgalumą mirties akivaizdoje“, – kalbėjo L. Guokė.
Neįprastą įspūdį daro melsvoje šviesoje subtiliai švytintys šviesai jautriais dažais atlikti piešiniai, plevenantys A. Mončio muziejaus erdvėje, piešinys ant aliuminio skardos bei šviesiais taškais ant sienų išsiskiriančios nuotraukos. Ir visa tai – skambant kanadietės atlikėjos Lanos dėl Rei kompozicijai, kurios pavadinimo vertimas į lietuvių kalbą skamba „Gimstam tam, kad mirtume“.
Tačiau, kaip minėjo L. Turauskaitė bei R. Jakštonienė, parodoje kiekvienas atras savo visatą.

Jūsų komentaras:

jonas 2013-02-24 12:55 (IP: 82.135.208.47)
super, tai labai, labai nauja, net nezinaojau, kad Lietuvoje tokiu menininku esama. Sekmes.

Taip pat skaitykite

Antano Mončio namuose-muziejuje (S. Daukanto g. 16, Palanga) 2022 m. gruodžio 9 d., penktadienį, 15 val. atidaroma vizualaus meno kūrėjos Lauros Guokės paroda Pasirinkimas II .


Birželio 10 d., penktadienį, 16 val. Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus (LNDM) Palangos gintaro muziejuje atidaroma garsaus prancūzų menininko Pierreʼo Huygheʼo vieno kūrinio paroda „Atkūrimas“.


Antano Mončio namuose-muziejuje (S. Daukanto g. 16, Palanga) 2021 m. gruodžio 17 d., penktadienį, 15 val. pristatoma tarpdisciplininio meno kūrėjos Lauros Guokės portretinė instaliacija „Antanas Mončys (1921–1993)“. Naujausias autorės kūrinys skirtas skulptoriaus modernisto Antano Mončio (1921–1993) 100-osioms gimimo metinėms pažymėti ir kartu priminti apie pasaulinio garso menininko svarbą...


Nutapyti aplinkos atspindžiai ir žmogaus egzistencija, begalybėje atsiveriantys peizažai, žvilgsnis ir horizonto gilumas, spalvos ir šviesa. Štai taip galima pristatyti Antano Mončio namuose-muziejuje atidarytą tapytojos Kristinos Mažeikaitės (g. 1987) kūrybos parodą „ Saudade “, kurioje žiūrovo laukia ne tik meditatyvūs potyriai, bet ir galimybė atsigręžti į patį save.


Gegužės 18 d., Tarptautinę muziejų dieną, Palangos gintaro muziejuje atidaroma metalo menininkės Vitos Pukštaitės-Bružės personalinė paroda – juvelyrinė instaliacija „Po saule“, kurioje eksponuojami specialiai šiai parodai sukurti naujausi autorės darbai – metalo meno bei autorinės juvelyrikos objektai iš gintaro, emalio, vario, sidabro, geležies...


Rugsėjo 18 d., penktadienį, 17 val. Antano Mončio namuose-muziejuje (S. Daukanto g. 16, Palanga) atidaroma menininko, tapytojo Lino Liandzbergio kūrybos paroda „Following Myself“ (iš angl. k. „Savo paties pėdsakais“).  


Gruodžio 6 d. 16 val. Antano Mončio namuose-muziejuje (S. Daukanto g. 16, Palanga) atidaroma jaunos menininkės Augustės Santockytės tapybos darbų paroda „Pojūtis“.


Gintaro muziejuje atidaryta Žulkų paroda „RETRO per SPEKTYVA“

"Palangos tilto" informacija, 2018 12 07 | Rubrika: Kultūra

Lietuvos dailės muziejus paskutinę lapkričio dieną Palangos gintaro muziejuje atidarė Palangos tautodailininkų Alberto ir Lino Žulkų kūrybos parodą „RETRO per SPEKTYVA“, kuri veiks iki 2019 m. gegužės 12 d.


Valstybinės šventės išvakarėse A. Mončio namuose-muziejuje atidaryta šiai erdvei kiek neįprasta, tačiau labai teisingai joje skambanti grafikės, vienos aktyviausių ir progresyviausių Šiaulių miesto menininkės, pasak menotyrininkų, Šiaulių universiteto Menų fakulteto Dailės katedros dėstytojos Lauros Guokės paroda „Sunaikinta visata“...


A. Mončio namuose – muziejuje pristatyti danų menininkų darbai

„Palangos tilto” informacija, 2011 07 12 | Rubrika: Kultūra

A. Mončio namuose-muziejuje šeštadienį atidaryta penkių Danijos menininkų darbų paroda. Kurorto publikai pristatyta 120 tapybos, litografijos bei keramikos darbų, kurių autoriai – Tage Storup, Gerd Baarstrom, Henriette Duckert, Hans Christian Thomsen bei Peter Lundberg.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius