Advokatai, notarai ir antstoliai - kiek specialistų turime Lietuvoje
Advokatai, notarai, anstoliai – visi šie pavadinimai yra bene kiekvienam žinomi. Su teisines paslaugas teikiančiais asmenimis tenka susidurti skirtingomis gyvenimo aplinkybėmis, galiausiai, galbūt apie juos pamatyti, išgirsti ar perskaityti medijų pagalba. Tačiau prireikus trumpai apibūdinti, kokias paslaugas teikia kiekvienas iš minėtų profesijų atstovų, dažnai tenka stabtelėti ir pagalvoti.
Advokato profesija daugeliui greičiausiai asocijuojasi su teismais. Taip, iš tiesų, advokatas tai - teisininkas, teikiantis įvairias teismines ir neteismines paslaugas, kurio pagrindinė pareiga – atstovauti ir ginti kliento interesus teisme ar kitose institucijose derybų bei ginčų klausimais. Norintis tapti advokatu asmuo, turi būti baigęs teisės bakalauro, magistro arba įgijęs vienpakopį teisinį išsilavinimą, turėti atitinkamą teisinio darbo arba advokato padėjėjo darbo stažą. O svarbiausia, būti išlaikęs advokato kvalifikacinį egzaminą.
Norint nusakyti notaro darbo specifiką, tai padaryti ganėtinai sunku. Tačiau galima apibendrintai paminėti, kad notaro pareigas einantis asmuo yra atsakingas už dokumentų tvarkymą, jų saugojimą bei teisėtumo patvirtinimą. Tai reiškia, kad jų pareigybei tenka tokie veiksmai kaip sandorių tvirtinimas, dokumentų nuorašų ir jų išrašo tikrumo liudijimas. Advokatai taip pat tvirtina juridinių asmenų steigimo dokumentų atititikimą įstatymuose numatytiems reikalavimams bei teikia kitas teisines paslaugas.
Tuo tarpu antstolių profesijos, kuri yra gausiai apipinta negatyviais stereotipais, pareiga vykdyti teismo sprendimų ir kitų institucijų nutarimų pagrindu įstatymiškai numatytas funkcijas. Trumpai tariant, jeigu asmuo yra teismo ar kitos institucijos nutarimu įpareigotas vykdyti tam tikrą prievolę, tačiau jos nevykdo, antstolis imasi priverstinio vykdymo priemonių. Visų pirma anstolis skolininkui primena apie prievolę. Tačiau, jeigu jis nereaguoja, anstolis neturi kito pasirinkimo, kaip tik imtis turtinės padėties patikrinimo ir skolos išieškojimo numatyta tvarka. Tai reiškia, kad antstolį galima būtų įvardinti kaip tarpininką tarp skolininko ir skolos neatgaunančiojo, kuris vykdo teismo ar kitų institucijų numatytus veiksmus tam, kad skola būtų grąžinta.
„Sodros“ duomenimis, 2016 m. Lietuvoje teisines paslaugas iš viso teikė 3340 teisės paslaugas teikiančių profesionalų. 2130 iš jų – advokatai. Iš pateiktos statistikos matyti, kad advokatų palyginti su notarais ir anstoliais yra gerokai daugiau. Kodėl? LR teisingumo ministro įsakymu, notarų skaičius Lietuvoje negali viršyti 280. Šiuo metu Lietuvoje dirba 265 notarai. Taip yra todėl, kad šioje srityje siekiama apriboti konkurenciją. Siekiama, kad tai būtų darbo sektorius, kuriame dirba aukštos kvalifikacijos ir neprikaištingos reputacijos žmonės. Tuo tarpu tokių ribojimų netaikant, augtų noras dirbti rentabiliai, didėtų pasiūla ir konkurencija, tačiau būtų sunku užtikrinti teikiamų paslaugų profesionalumą. Todėl siekiantys tapti notarais turi atitikti Notariato įstatyme numatytus kriterijus ir laimėti viešąjį konkursą notaro pareigoms eiti. Notarų paslaugų įkainiai taip pat yra ribojami įstatymų numatyta tvarka.
Tuo tarpu Lietuvoje veikia 96 anststolių kontoros, kuriose dirba 114 antstolių. Jų skaičius dėl jau minėtų priežasčių taip pat yra reguliuojamas teisingumo ministro, o antstolis veikti gali tik jam paskirtoje teritorijoje. Norintys pretenduoti į antstolių darbo vietą, turi dalyvauti LR teisingumo ministerijos organizuojamame viešame antstolio kvalifikacinio egzamino ir pretendentų privalumų vertinimo konkurse.
Advokatų skaičius, kaip jau galima susidaryti nuomonę iš aukščiau pateiktos statistikos, nėra ribojamas. Taip siekiama sudaryti galimybę kiekvienam asmeniui pasirinkti sau tinkamiausią advokatą, kuris galėtų jį atstovauti ir ginti teisme ar kitose institucijose. Tokiu būdu suteikiamos didesnės galimybės pasirinkti arčiausiai dirbantį advokatą, teikiantį paslaugas tenkinančiomis kainomis ir atitinkantį kitus teisinių paslaugų ieškančiajam rūpimus kriterijus.
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Lietuvos advokatūros bendruomenė dovanoja savo teisines žinias nepasiturintiems ir nusikaltimų aukoms ir kviečia į nemokamas (pro bono) konsultacijas su teisės srities profesionalais.
Į duris pasibeldė antstoliai? Teisininkė atsako, kodėl slėptis nevertėtų
2023 09 26 | Rubrika: Kriminalai
Lietuvoje išduodamų paskolų kiekis būstui, vartojimui ir kitiems tikslams toliau pamažu auga, rodo Lietuvos banko duomenys. Visgi skaičiuojama, kad didėjant paskolų poreikiui daugėja ir įsiskolinusių lietuvių.
Karjeros specialistų tinklo vystymas
2023 01 30 | Rubrika: Miestas
Projekto „Karjeros specialistų tinklo vystymas“ tikslas – užtikrinti profesinio orientavimo paslaugų teikimą įvairaus amžiaus mokiniams bendrojo ugdymo, profesinio mokymo ir kitose švietimo įstaigose.
Pasaulinė turizmo diena – puiki proga kiek atsikvėpti nuo įtemptų darbų bei įvertinti pasiektus rezultatus. O pasidžiaugti išties turime kuo – jūsų dėka Palangos kurorto vardas kasmet vis garsiau skamba už šalies ribų, o Lietuvos bei užsienio svečiai vis dažniau renkasi Palangą savo kokybiškam ir turiningam poilsiui.
Kas kiek laiko rekomenduojama atlikti remontą?
2021 12 28 | Rubrika: Miestas
Remontuoti būstą ar patalpas gali tekti gan dažnai. Tačiau kas kiek laiko remontuoti – normalu, o kas kiek – per retai ar per dažnai? Aišku, vienareikšmiško atsakymo niekur tikrai nerasime, bet galime pasvarstyti apie tai, kokios tendencijos pasaulyje ir mūsų šalyje yra dažniausios bei kaip remontuoti būtų teisingiausia. Taigi, kas kiek laiko rekomenduojama atlikti remontą?
Advokatai, notarai ir antstoliai - kiek specialistų turime Lietuvoje
2020 07 13 | Rubrika: Miestas
Advokatai, notarai, anstoliai – visi šie pavadinimai yra bene kiekvienam žinomi. Su teisines paslaugas teikiančiais asmenimis tenka susidurti skirtingomis gyvenimo aplinkybėmis, galiausiai, galbūt apie juos pamatyti, išgirsti ar perskaityti medijų pagalba. Tačiau prireikus trumpai apibūdinti, kokias paslaugas teikia kiekvienas iš minėtų profesijų atstovų, dažnai...
Palangos poilsiautojų saugumu rūpinasi kvalifikuotų specialistų komandos
Palangos m. savivaldybės informacija, 2015 06 25 | Rubrika: Miestas
Vis labiau įsibėgėjanti vasara ne vienam siejasi su atostogomis. Renkantis kuria kryptimi patraukti, lemia ne tik orų prognozė, bet ir vietovės saugumas. Juo atsakingai rūpinasi ir Palanga – sezonui vis labiau įsibėgėjant, kurorto poilsiautojų saugumas tapo vienu iš svarbiausių klausimų ne vienai didžiausio šalies kurorto specialistų komandai. Galima pasidžiaugti, jog...
Ar turime sveiko proto?
2014 07 14 | Rubrika: Nuomonės
Visiems bent kiek mąstantiems žmonėms būdinga tausoti, puoselėti medžius, krūmus, želdinius ir visa kas gyva mūsų nuodėmingoje žemelėje. Man, kaip ir daugeliui palangiškių, malonu, kad miestas yra gražinamas, puoselėjami žalieji plotai. Malonu, kad priešingai nei kai kuriuose netgi greta esančiuose miestuose, mūsų kurorte stengiamasi medžius genėti, menkaverčius šalinti...
Šarūnas Vaitkus: „Mes visi turime sukurti miestą“ 6
Livija GRAJAUSKIENĖ , 2013 05 23 | Rubrika: Miestas
Trečiadienio vakarą S. Vainiūno meno mokyklos salėn susirinkusiems Palangos bendruomenės nariams miesto meras Šarūnas Vaitkus pristatė praėjusio pusmečio veiklos ataskaitą. Porą valandų trukusiame susitikime su gyventojais meras ne tik vardijo savo ir visos komandos – Tarybos ir Savivaldybės administracijos darbuotojų – atliktus darbus bei artimiausiu metu numatomus pradėti...
Kvalifikuotų specialistų Palangoje nėra? 1
Agnė LEKAVIČIENĖ, 2012 01 26 | Rubrika: Miestas
Kompanijos, norinčios išsilaikyti rinkoje, ieško geriausių specialistų. Tačiau Palangos darbdaviai laikraščiui prisipažino vis labiau jaučią kvalifikuotos darbo jėgos stygių. Pasak Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos vadovo Gintaro Sičiūno, mūsų kurorte jų paprasčiausiai nėra: „Palangoje rasti kvalifikuotą specialistą yra neįmanoma. Kur jų...