Gediminas Jacka įrodė, kad buvo nuskriaustas valstybės
Valstybės institucijų veiklos gniuždomi asmenys teisingumo jau gali tikėtis ir Lietuvoje. Dėl pernelyg ilgai užsitęsusio baudžiamojo proceso Gediminui Jackai pavyko iš valstybės prisiteisti patirtą žalą. Dėl beveik dešimt metų užtrukusio bylos nagrinėjimo ieškinį Lietuvos valstybei pareiškęs palangiškis G. Jacka yra pirmasis Lietuvos pilietis, kuriam patirta žala buvo priteista Lietuvoje. Iki šiol dėl ilgai užsitęsusių bylų tyrimų ir jų nagrinėjimo teismuose Lietuvos valstybė buvo skundžiama tiesiai Europos žmogaus teisių teismui (EŽTT) Strasbūre, rašo „Lietuvos rytas“.
Prieš pustrečių metų EŽTT nusprendė, kad Lietuvoje yra priimta pakankamai teisės aktų, pagal kuriuos kuo trumpesnį bylos nagrinėjimą numatančio Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos 6 straipsnio pažeidimai pirmiausia turi būti išnagrinėti Lietuvos teismuose. Europos teismui atmetus G. Jackos peticiją, palangiškis buvo priverstas teisingumo ieškoti Lietuvoje. G. Jacka Lietuvos valstybei ieškinį pareiškė dėl jo atžvilgiu pernelyg užsitęsusio baudžiamojo proceso. Sunkiais nusikaltimais kaltintas palangiškis buvo sulaikytas 2005 metų gegužę. Ikiteisminis tyrimas baigtas ir kaltinamasis aktas surašytas 2008 metų rugsėjį. Dar beveik pusšeštų metų užtruko teisminis šios bylos nagrinėjimas. Suėjus senaties terminui baudžiamasis procesas G. Jackos atžvilgiu buvo nutrauktas 2014 metų sausį. Palangiškiui skirtos kardomosios priemonės buvo panaikintos dar vėliau – tų pačių metų gegužės pabaigoje.
Pirmos instancijos teisme Lietuvos valstybei ieškinį pateikęs vyras nieko nepešė.
Praėjusių metų birželį Vilniaus apygardos teismas nusprendė, kad baudžiamasis procesas objektyviai užsitęsė dėl pernelyg sudėtingos ir didelės bylos bei gausybės G. Jackos skundų, kurių nagrinėjimas užėmė nemažai laiko.
Tačiau Apeliacinis teismas panaikino palangiškio ieškinį atmetusio apygardos teismo sprendimą ir G. Jackai iš Lietuvos priteisė 2,2 tūkst. eurų turtinės, 2 tūkst. eurų neturtinės žalos atlyginimą ir 700 eurų bylinėjimosi išlaidų pirmosios instancijos teisme. Tai gerokai mažiau, nei palangiškis prašė priteisti.
G. Jacka įrodinėjo, kad dėl pernelyg ilgai trukusio proceso jis patyrė beveik 50 tūkst. eurų turtinę žalą, o dar 145 tūkst. eurų buvo įvertinęs neturtinę žalą ir bylinėjimosi išlaidas. Bet Apeliacinis teismas nustatė, kad kiek ilgiau nei metus baudžiamosios bylos nagrinėjimo procesas užtruko dėl aiškios valstybės institucijų kaltės.
Pasikeitus teismo sudėčiai G. Jackos ir kitų teisiamųjų baudžiamoji byla iš naujo buvo pradėta nagrinėti iš esmės, nors ankstesnė teismo sudėtis jau buvo pradėjusi klausyti proceso dalyvių baigiamąsias kalbas.
Todėl teismas vertino tik per šį laikotarpį G. Jackos patirtą turtinę žalą.
Neturtinės žalos dydis buvo nustatytas išanalizavus Europos teismo praktiką tokio pobūdžio bylose prieš Lietuvą.
„Palangos tilto“ redakcija