Žurnalistas? Rizikuoji galva. Tiesiogine prasme.
Praėjusį savaitgalį trumpam pasijutau atlikęs „žygdarbį“: dėl dviejų (kiekvienam buvo skirta po 15 minučių) interviu sukoriau penkias valandas į Rygą ir tiek pat – atgal į Klaipėdą.
Bet ir ilgiausia žurnalisto kelionė – net į Marsą – nieko verta prieš tas, kurios pareikalauja žurnalisto gyvybės aukos.
Ir ne bet kaip, o patiriant neįsivaizduojamą psichologinę ir fizinę kančią – nupjaunant galvą.
Baisu, bet žurnalistai šiandien labiausiai rizikuoja: ne tik savo neapibrėžta socialine padėtimi, pilietinės ir skaitmeninės žiniasklaidos kuriamais iššūkiais, nuolatinio streso pasekmėmis, bet ir gyvybe.
Amerikiečių žurnalistai Stevenas Skotlofas (Steven Scotloff) ir Džeimsas Folis (James Foley) nužudyti ISIS, islamistų, siekiančių Irako, Sirijos ir kai kuriose kitose arabų valstybėse įkurti islamistinę valstybę – Islamo Kalifatą – nebuvo laimėję Pulitzerio apdovanojimų, kurie žurnalistikoje, kaip moksle – Nobelio premija, yra aukščiausias žurnalistinės veiklos įvertinimas.
Bet Stevenas ir Džeimsas verti amžinybės už bebaimiškumą ir drąsą žurnalistinę misiją vykdyti rizikuojant gyvybe – vykti į karo suniokotą Siriją ir rengti reportažus iš jos.
Anaiptol ne CNN ar Thomson Reuters, o iki žurnalistų žūčių net pačių amerikiečių negirdėtiems leidiniams.
Žurnalistikos pasaulyje maža paslaptis, kad žurnalistai, dirbantys didelėms Vakarų žiniasklaidos priemonėms, vykdami į tokius karštus pasaulio taškus kaip, pavyzdžiui, Sirija, yra lydimi ar saugomi, jeigu įmanoma, šalies, kurios piliečiai jie yra (tai gali sau leisti tik JAV ir Jungtinė Karalystė) arba draugiškų vietos karių ar atitinkamų slaptųjų tarnybų.
Todėl, kai, pavyzdžiui, CNN TV kanale matote kurį nors šio Turnerio kanalo žurnalistą su šalmu rengiantį reportažą iš, pavyzdžiui, Gazos ruožo ar Sirijos, neabejokite, kad šalia jų – ir saugantys kariai su galinga karine amunicija.
Bet Stevenas ir Džeimsas buvo freelancers – neetatiniai žurnalistai – mažiausiai apginti, be jokio užnugario, kurių uždarbis tiesiogiai priklausė nuo paruošto reportažo „karštumo“, išskirtinumo, vadinasi, ir rizikos laipsnio.
Yra blogų, šališkų ir korumpuotų teisėjų, prokurorų ar įstatymleidėjų, kaip yra ir tokių žurnalistų.
Bet žurnalistika turi būti dėkinga Stevenui ir Džeimsui, kurie savo kraupiomis mirtimis priminė žurnalistikos esmę – būti įvykio centre, jį fiksuoti ir informuoti.
Abu amerikiečiai – toli gražu ne vieninteliai nužudyti žurnalistai per pastaruosius kelis mėnesius.
Rusijos fotokorespondentas Andrejus Steninas žuvo daugiau kaip prieš mėnesį užsiliepsnojus jo automobiliui greitkelyje netoli Donecko. Pasak pranešimų, A. Steninas važiavo dar devynių pabėgėlius ir separatistus gabenančių automobilių kolonoje, judančioje Rusijos ir Ukrainos pasienio link. Dar anksčiau Ukrainoje žuvo rusų žurnalistas Igoris Korneliukas.
Iš viso per 2014 metus visame pasaulyje jau yra žuvę 34 žurnalistai – tokius duomenis neseniai paskelbė įtakingas Komitetas žurnalistams apsaugoti.
Informaciją apie žurnalistų žūtį ši organizacija paskelbia prieš kiekvienų metų rugsėjo 8-ąją, kai minima Tarptautinė žurnalistų solidarumo diena.
Lietuva mena žurnalistą Vitą Lingį, kurį 2003-iaisiais nužudė Lietuvoje siautėjusios vienos gangsterių grupuotės gangsteriai.
Steveno, Džeimso, Igorio ir Vito nutraukti gyvenimai primena, kad žurnalistika buvo ir lieka pavojingas amatas.
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Vėlinių mintys. Kas gyvenime svarbiausia? O gi iki gyvenimo galo laikytis už rankų
"Palangos tilto" informacija, 2019 10 28 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis
Mano vaikystės mylimiausių knygų autorė Astrida Lindgren, palikdama šį pasaulį yra sakiusi: žmogaus gyvenimas turėtų pasibaigti iš lėto, palengva, lapas po lapo, kaip tas rudeninis medis, tol, kol jis taps nuogas.
Vienu pirmumo balsu E. Židanavičių iš naujos Tarybos išstūmė D. Jurevičius 3
Linas JEGELEVIČIUS, 2019 03 09 | Rubrika: Miestas
Didžiausia rinkimų į miesto savivaldybės Tarybą intriga laukė jau suskaičiavus balsus ir paaiškėjus, kad konservatoriai, Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) Palangos skyrius, Taryboje turės vienu mandatu daugiau negu iki šiol – iš viso 15 mandatų. Aistros užvirė dėl kurorto socialdemokratdarbiečių rinkimuose gautų pirmumo balsų....
Mintys balsu
Linas JEGELEVIČIUS, 2014 04 07 | Rubrika: Pajūrio žurnalas
Nežinau, ką jums, palangiškiai, reiškia ateinantį šeštadienį įvyksiantis universalaus sporto komplekso atidarymas, bet man šis įvykis yra ne mažiau reikšmingas negu Kurhauzo restauracija.
Mintys balsu
Linas JEGELEVIČIUS, 2014 03 31 | Rubrika: Pajūrio žurnalas
Atskleisiu mažą paslaptį: „Palangos tiltas“ Tarybos politikų reitingų lentelėje buvusį Liberalų sąjūdžio frakcijos narį ir partijos Palangos skyriaus laikiną pirmininką Arvydą Dočkų ruošėsi kilstelėti į jos aukščiausias pozicijas.
Mintys balsu 1
Linas JEGELEVIČIUS, 2014 02 10 | Rubrika: Pajūrio žurnalas
Ar girdėjote naujausią anekdotą Palangoje? Ateina pas merą naujasis Palangos seniūnijos bendruomenės pirmininkas. Meras maloniai šypsosi: „Prašome sėskite. Malonu jus matyti“. Pirmininkas rėžia: „Mere, norime pas jus apsilankyti...“ Meras dar plačiau šypsosi: „Žinoma. Malonu būtų...”
Mintys balsu 1
Linas JEGELEVIČIUS, 2014 01 27 | Rubrika: Pajūrio žurnalas
Šiandien „Palangos tiltas“ pradeda pristatyti šalies prezidento rinkimuose dalyvauti siekiančius kandidatus.
A. Mončio muziejuje – Prano Lapės „Gyvenimo mintys“
Livija GRAJAUSKIENĖ , 2013 07 11 | Rubrika: Kultūra
Šeštadienį Antano Mončio namuose – muziejuje atidaryta daugiasluoksnė ir įvairialypė didžiąją gyvenimo dalį išeivijoje kūrusio menininko Prano Lapės darbų paroda, pavadinta „Gyvenimo mintys“.
2012-uosius metus atspindinčios „Palangos tilto“ pašnekovų mintys spindi kaip perlai
"Palangos tilto" informacija, 2012 12 27 | Rubrika: Miestas
Ar metus atspindi tik tai datos ir įvykiai? „Palangos tiltas“ apie praėjusius metus visiems primena kitaip: pateikdamas ryškiausias mūsų laikraščio pašnekovų mintis-citatas. Linksmesnes ir liūdnesnes, bet atspindinčias tai, kas vyko tądien, kai buvo šnekintas pašnekovas, ar apibendrinančios tai, kas gal ir dabar tebevyksta....
Eglės Lipinskaitės „Vaikiškame paveikslėlyje“ šilkas prabilo vaiko balsu
Gediminas GRIŠKEVIČIUS, 2012 06 14 | Rubrika: Miestas
Nereikia būti psichologu – „sielos ekspertu“, kad, mažumėlę pabendravus su menininke, daug šviesių darbų ne tik Palangai, bet visai Lietuvai paliekančia Egle Lipinskaite atrastum pačią reikšmingiausią ir didžiausią tiesą: ši moteris nemeluotai nuoširdi ir tikra todėl, kad iš jos širdies nė pusvalandžiukui niekur neišėjęs...
Dvyliktokų „fronte“ – įskaitos ir mintys apie studijas
Alfredas PUMPULIS, 2011 04 20 | Rubrika: Miestas
Mokslo metai eina į pabaigą. Kokia nuotaika tvyro dvyliktokų „fronte“? Pasirinkti gyvenimo kelią išties nelengva.