Palangos moksleiviai įsijungė į projektą „Kalbą kuriu aš!”

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2014-03-20
Peržiūrėta
2235
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Projekto „Kalbą kuriu aš!“ uždarymo ir geriausiai parašiusių diktantą moksleivių apdovanojimo Senosios gimnazijos mažojoje aktų salėje akimirkos. LMS Palangos skyriaus nuotr.
Projekto „Kalbą kuriu aš!“ uždarymo ir geriausiai parašiusių diktantą moksleivių apdovanojimo Senosios gimnazijos mažojoje aktų salėje akimirkos. LMS Palangos skyriaus nuotr.

Ar tikrai šių laikų jaunimui yra nesvarbi jų pačių kalba ir ar tikrai lietuvių kalbos puoselėjimas toks neaktualus nūdienos gyvenime? Šiuos klausimus iškėlė Lietuvos moksleivių sąjunga (LMS), pakvietusi visus prisidėti prie projekto „Kalbą kuriu aš!“. Projekto tikslas – priminti ir parodyti mokiniams kalbos svarbą, pradėti populiarinti taisyklingą kalbos vartojimą. Šis nacionalinio masto projektas pasiekė ir Palangą.

Startavo spalį

Projektas startavo praėjusių metų spalio 23 d., kai Lietuvos Respublikos Seime vyko jo atidarymas. Jo metu buvo kalbama apie kalbos svarbą. Priminta, jog lietuvių kalba – ypatingai turtinga istoriją ir kultūrinį pamatą turinti kalba, pradedant Martynu Mažvydu, tarmių ypatybėmis ir baigiant modernių rašytojų praturtinta šnekėsena.

Atidarymo metu Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto nariai kartu su mokiniais rašė diktantą, kuriuo buvo norima atkreipti visuomenės dėmesį ir parodyti, kad kalba priklauso MUMS!

Per visą Lietuvą nusiritęs projektas neaplenkė ir Prezidentūros – lapkričio 18 d. LMS nariai buvo susitikę su prezidente Dalia Grybauskaite, kuri ne tik palaikė projektą bei jo programą „Rašau lietuviškai“, bet ir pati savo oficialioje paskyroje socialiniame tinkle facebook.com paragino visus lietuvius trumpąsias žinutes, įrašus socialiniuose tinkluose ir kitus tekstus rašyti gimtąja kalba su visais diakritiniais ženklais.

Pasak prezidentės, Lietuva bus gyva tol, kol gyvuos lietuvių kalba.

„Esame maža tauta, bet turime unikalią kalbą. Ji – mūsų valstybingumo veidrodis ir tapatybės pagrindas. Lietuvių kalba mus vienija ir išskiria iš kitų tautų. Todėl jos išsaugojimas ir taisyklingas vartojimas yra kiekvieno asmeninė pareiga“, – teigė ji.

Programa buvo pristatyta ir per nacionalinę televiziją – laidoje „Labas rytas“ LMS prezidentas Antanas Mikalauskas akcentavo, jog projektu siekiama priminti ir parodyti mokiniams, kokia svarbi yra lietuvių kalba ir taisyklingas jos vartojimas bei paragino juos prisiimti atsakomybę už lietuvių kalbos išsaugojimą.

Visa savaitė

Prie programos, skatinančios taisyklingai vartoti lietuvių kalbą, prisijungė ir LMS Palangos skyrius. Kaip „Palangos tiltui“ sakė Palangos miesto mokyklų savivaldų informavimo centro savanoris, LMS Palangos skyriaus narys gimnazistas Vidmantas Mitkus, palangiškiai nusprendė surengti ne vieną šiam projektui skirtą akciją, o visą antrąją kovo savaitę organizuoti „Kalbą kuriu aš“ skirtus renginius.

„Visą savaitę vykusių akcijų bei renginių metu skatinome – ir skatinsime ne tik projekto metu – visus tiek susirašinėjant socialiniuose tinklapiuose, tiek rašant SMS žinutes rašyti taisyklinga lietuvių kalba bei lietuviškomis raidėmis: tikrai ne paslaptis, kad daug kas iš mūsų lietuviškų rašmenų nevartoja. Kalbą kuriame mes, tad kurkime ją taisyklingą, o ne „šveplą“, – sakė V. Mitkus.

Gimnazistas papasakojo, kokie renginiai vyko visą savaitę, ir paminėjo, jog dauguma jų buvo skirti 5-12 klasių moksleiviams.

„Kovo 10-ąją projektą pristatėme „Baltijos“ ir Vlado Jurgučio pagrindinėse mokyklose, kovo 11 dieną miesto centrinėje aikštėje paminėjome Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną. Kovo 12-ąją „Kalbą kuriu Aš“ pristatėme Senojoje gimnazijoje, tą pačią dieną vyko „protmūšiai“ „Baltijos“ ir V. Jurgučio pagrindinėse mokyklose“, – vardijo V. Mitkus, pabrėžęs, jog „protmūšiais“ vadinamose viktorinose visi klausimai buvo susiję su lietuvių kalba bei literatūra.

„Klausimai buvo patys įvairiausi: nuo skirtų kalbos istorijai bei lietuvių kalbos mokslo sritims: gramatikai, sintaksei ir kitoms, iki literatūros istorijos bei pastaraisiais metais sukurtų kūrinių“, – sakė V. Mitkus. 

Sunkiausia – diktantas

Kaip sakė V. Mitkus, sunkiausia savaitės diena buvusi antradienis: tądien mokyklose lietuvių kalbos pamokų metu visose mokyklose buvo rašomas specialiai projektui „Kalbą kuriu aš!“ parinktas diktantas, taip pat Senojoje gimnazijoje vyko susitikimas su verslininku Antanu Guoga. O penktadienį vyko programos uždarymas, kurio metu apdovanoti geriausiai diktantą parašę moksleiviai.

„Diktantą, kuriam buvo skirta 20 minučių, rašė 8, 9 ir 11 klasių moksleiviai. Iš viso projekte, kurį parėmė ir lietuvių kalbos mokytojai, radę galimybę pakoreguoti pamokų planus ir įtraukti į juos diktantą, dalyvavo 253 moksleiviai. Dvylika geriausiai parašiusiųjų, kurie nepadarė nė vienos klaidos, buvo apdovanoti“, – sakė V. Mitkus, paminėjęs, jog kiekvienoje mokykloje buvo po keletą moksleivių, kurie parašė be klaidų. O apdovanojimais džiaugėsi Austėja Mikutytė, Nora Mataitytė, Vilius Mickūnas, Rimantė Prialgauskaitė, Arnas Pukinskas, Gabrielė Timofejevaitė, Aurelija Serapinaitė, Emilija Puzaitė, Ieva Sokolovaitė, Rasa Siautėlaitė ir Kenija Ostroverch.

Pasak gimnazijos antrosios klasės moksleivio, tiek mokiniai, tiek mokytojai lituanistai pripažino, jog diktantas, orientuotas į vienuoliktosios klasės moksleivius, lengvas nebuvo. Sudėtingiausia buvusi skyryba.

Projektui skirtos savaitės uždarymo metu Senosios gimnazijos salėje dar kartą akcentuota, jog kalbą kuriame mes patys, ir nuo mūsų priklauso, kokia ji yra ir bus.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius