Kokių finansinių įpročių turėtumėte laikytis: metinis planas

Palangos tiltas, 2017-05-09
Peržiūrėta
2942
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Kokių finansinių įpročių turėtumėte laikytis: metinis planas

Finansus, atrodo, paprasta valdyti, kol jie nėra tavo. Asmeniniai finansai dažnai susideda iš kelių piniginių įplaukų ir daugybės išlaidų, pavyzdžiui, mokesčiams, sporto klubo abonementui, apsipirkimui ir pan. Protingai paskirstyti pinigus ir neišlaidauti būtina, mat tai užtikrina, kad vėliau neturėsite skolų, būsite finansiškai nepriklausomi, o kartais galėsite sau leisti ir pasilepinimą.

Dažniausios finansų valdymo klaidos

Kartais pasitaiko sudėtingų situacijų, kuriose ilgai taupytos santaupos išleidžiamos dėl trumpalaikių pramogų ar pagundų. Tai – viena dažniausiai pasitaikančių finansų valdymo klaidų. Kas tai lemia? Viena paprasčiausių priežasčių yra nuolatinis savo piniginės situacijos lyginimas su kitais. Tokiu atveju siekiama neatsilikti nuo mados, draugų ar bendradarbių, norisi turėti tuos pačius daiktus, geresnes paskolos sąlygas nei kitų ir panašiai. Desperatiškas to siekimas ir nesupratimas, kad kiekviena situacija skiriasi, sukuria netinkamą savęs vertinimą, dėl ko pinigai leidžiami ne taip, kaip reikia. Ekspertai išskiria ir dar dvi pagrindines finansų valdymo klaidas.
1. Balanso ir savo progreso nesekimas. Kaip galite žinoti savo tikrąją finansinę situaciją, jei tik abstrakčiai įsivaizduojate, kaip atrodo jūsų asmeniniai finansai? Turite sekti šią informaciją nuolat: šiuo metu sukurta įvairių programėlių, padedančių tai daryti arba galite išlaidas ir pajamas rašytis kasdieninėje darbo knygutėje.
2. Finansinių tikslų nebuvimas. Neturint tikslo, negalima sekti savo progreso, sukurti teigiamų pinigų leidimo įpročių, pradedama lyginti save su kitais pinigų atžvilgiu.

Finansiniai tikslai ir įpročiai

Finansiniai tikslai gali varijuoti nuo pačių elementariausių (nusipirkti naują knygą kas kelias savaites) iki sunkiai įgyvendinamų (susitaupyti kelionei į Havajus, nusipirkti savo namus). Žinoma, tikslų sudėtingumas ir būdai, kaip jų siekti, skiriasi ne tik nuo to, kokie yra asmeniniai finansai, bet ir nuo paties tikslo. Jį rekomenduojama susikurti dėl kelių priežasčių:
• tai padeda išsiaiškinti jūsų tikruosius norus;
• ugdomi teisingi pinigų leidimo ir taupymo įpročiai;
• išsiaiškinami prioritetai.

Finansiniai įpročiai gali būti teigiami arba neigiami: pirmieji padeda pasiekti tikslus ir nešvaistyti pinigų, antrieji - priešingi. Būtent įpročiai byloja, ar galite skirti savo norus nuo poreikių, apsispręsti, ar jums reikia kažką pirkti, ar reikia paskolos. Greitųjų kreditų įmonė Vivus.lt pabrėžia, kad tam tikri finansiniai įpročiai yra būtini kiekvienam:
• pirmiausia, sumokėkite sąskaitas, o tik vėliau pirkite norimas prekes;
• kas savaitę ar mėnesį atidėkite tam tikrą sumą į taupymo sąskaitą (tai gali būti ir automatizuotas procesas);
• kas savaitę surašykite duomenis, kam buvo leidžiami pinigai;
• turėkite specialias „mantras“ perkant. Pavyzdžiui, norėdami mažiau išlaidauti, prieš kiekvieną pirkinį galima savęs paklausti „ar man tikrai to reikia?“;
• į parduotuvę eikite tik su reikalingų prekių sąrašu.

Tiesa, šiuos įpročius sukurti nėra taip paprasta: tam reikia specialaus plano, daug asmeninio pasiryžimo ir šiek tiek laiko.

Metinis planas

Planą pradėkite nuo tam tikro tikslo (ar būdų tam pasiekti) susikūrimo. Aiškus finansinis tikslas reiškia, kad, jei jau norite sutaupyti tam tikrą sumą, turite nurodyti sau terminą ir priežastį, kodėl to siekiate. Tai padės užtikrinti, kad asmeniniai finansai būtų valdomi kryptingai ir pagal planą. Jei turite kelis tikslus, išskirkite prioritetus: svarbiausi yra pagrindiniai poreikiai, o po jų seka sunkiau pasiekiami, norais grįsti tikslai.

Norėdami padėti siekti šių tikslų, surašėme punktus, kuriuos reikėtų atsiminti visus metus:
1. Sausį turėtumėte peržiūrėti savo buvusių metų pasiekimus, finansinę situaciją, tikslus ir, jei reikia, juos koreguoti.
2. Iki gegužės mėnesio būtina užpildyti gyventojų pajamų deklaraciją, sumokėti pelno ir „Sodros“ mokesčius.
3. Gruodis yra vienas didžiausių išlaidavimo mėnesių, todėl patartina kiekvieną mėnesį atsidėti tam tikrą sumą dovanoms arba jas pirkti ištisus metus.
4. Skirkite vieną mėnesio dieną, kada sumokėsite visas sąskaitas. Kitą mėnesį atėjus tai dienai net nepajusite, kad atsirado įprotis tai sutvarkyti čia ir dabar bei to daugiau neatidėti. Tą dieną sumokėkite ir paskolos palūkanas, jei tokių turite.
5. Apsipirkimui skirkite atskirą dieną: pavyzdžiui, trečiadienį po darbo. Visą savaitę iki tos dienos reikiamas prekes rašykite į sąrašą.
6. Kiekvienos savaitės sekmadienį išsitraukite čekius ir susirašykite, kur išleidote pinigus, jei tą savaitę gavote pajamų, taip pat užrašykite.
7. Paskutinę mėnesio dieną patikrinkite banko sąskaitos balansą, surašytas išlaidas. Nuspręskite, ar kitą mėnesį ką nors keisite.
8. Dovanas asmenims pirkite bent 2 savaitės prieš šventę (jei tai Kalėdos, geriausia pradėti prieš mėnesį). Taip nupirksite apgalvotą dovaną, surasite geriausią jos kainą.

Išsikelti finansiniai tikslai gali užtikrinti, kad jūsų asmeniniai finansai visada bus atsakingai prižiūrimi. Suformavę savo įpročius galėsite nesibaiminti, kad mėnesio gale pritrūks pinigų paskolos įmokoms sumokėti.

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius